Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Růžové zlato Inků - Maraská sůl

Růžové zlato Inků - Maraská sůl

V dávné minulosti, před stovkami let těžili Inkové sůl v kopcích nad údolím řeky Urubamba, nedaleko Cuzca. Nikoli z mořské vody, ale z čisté, panenské a těžko přístupné oblasti v horách ve výšce kolem 3000-4000 m.n.m. Silně slaný horký pramen, který zde tryská ze země, rozvedli do tisíců terasovitých bazénků, které mají v průměru 5 m2. O další proces se postaralo slunce, voda se odpařovala a zůstávaly krystalky soli o různé velikosti s narůžovělou barvou.

Inckým solným dolům se říkalo Salinas a vlastně ani dnes neznáme přesný počet jejich bazénků. Výhradně ruční způsob získávání tohoto růžoveho pokladu se od časů Inků nezměnil. Tato sůl je nazývána solí Maras (maraská sůl) podle malebné vísky Maras, která se stala kolébkou bohaté historie této soli. Pro svou výjimečnost je stále tato exotická sůl vysoce ceněna. Vysoký obsah přírodních minerálů v soli, především železo, vápník, hořčík, zinek a měď, jí dodává krémovou barvu s odstínem růžové, a proto se nazývá také Sal rosada nebo Pink salt.

Sůl Inků je nejen raritou původem, vzhledem či složením, ale i chutí a je velmi ceněna nejpšími kuchaři světa. Připravují se z ní různé speciality, hodí se k přípravě masa, ryb, mořských plodů, polévek, omáček, salátů, teplé i studené kuchyně, kterým dodá zajímavou a delikátní chuť. Někteří gurmáni si údajně koření touto solí i syrová jablka a pomeranče, neboť zvýrazňuje intenzitu chuti.

Mnozí z nás si již oblíbili mořskou sůl, protože je zdravější, ale i ta je upravována kvůli stále většímu znečištění moře. Sůl Inků je exportována bez úpravy. Dodá našemu organismu potřebné přírodní minerály, potravu učiní chutnější a co víc, přinese sílu a energii kouzelné přírody horských masivů And.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

rovna_prava_pro_vsec...
P5303051
rakousko2011-06
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.