Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Turecko – brána Orientu

Turecko – brána Orientu

T urecko je zemí Orientu na pomezí dvou kontinentů, most mezi křesťanstvím a islámem. Už když se řekne Turecko, vybaví se nám země pestrobarevných koberců, zlata, muzeí, hřejivé paprsky slunce a nekonečné dlouhé pláže. Země se pyšní nejen svou krásou, ale také historií a kulturou. Příroda má své skvosty a zvláštnosti, jako jsou obří kamenné čepičky v Kappadokii kaskády s desítkami bazénů, Pamukkale (známý jako bavlněný zámek).

V Turecku je úřední jazyk turečtina, ale v turistických oblastech se domluvíte anglicky, německy i rusky.

Turecko je ideální turistická země, vláda věnuje rozvoji cestovního ruchu a služeb s ním spojených velkou pozornost, a tak rostou především na pobřeží Středozemního moře desítky moderních, nových luxusních hotelových komplexů.

Istanbul

Pokud nepoznáte Istanbul, nepoznáte Turecko. Dodnes si toto město zachovalo svá kouzla. Jeho jedinečná poloha mezi dvěma kontinenty se snoubí s krásou tamního pobřeží i čilým lodním ruchem. Istanbul je ohromná megapole, která se neustále rozrůstá. Počet obyvatel se udává kolem šesti miliónů. To, čím Istanbul přitahuje, je kromě orientálních tržišť a atmosféry východu vůbec, také možnost levného nákupu textilu, kožených výrobků a zlata. Istanbul je však především jedinečná sbírka římské, byzantské a islámské architektury. Největší pamětihodnosti tohoto města jsou soustředěny na poměrně malém prostoru v okolí bývalého sultánského paláce. Istanbul je velice hlučné a pulzující město a po dni plném různých prohlídek toho většinou má člověk plné zuby. Nejlepším lékem je návštěva některé z početných restaurací na březích Marmarského moře. Výborné je turecké pivo značky Efes, vyráběné v německé licenci.

Ankara – velkoměsto v rozpuku

Ankara nabízí mnoho muzeí a je dobrým východiskem pro návštěvu chetitské Chattušaše i přírodního zázraku zkrášleného lidmi – Kappadokie. V Ankaře narazíte na množství dobrých restaurací a vojáků. Zatímco staré město nabízí typicky orientální zážitek, do výšky se šplhající vilové čtvrti, jíž vévodí rozhledna, vás zase přesvědčí o tom, že Turecko to nemá do Evropy zas tak daleko.

Východní Turecko

Znalci tvrdí, že evropské Turecko končí v Ankaře. Východní Turecko je skutečně podstatně méně rozvinutou oblastí země, a proto je třeba počítat s podstatně menším cestovatelským komfortem. Zdejší města jsou ošklivá, v létě zaprášená, v zimě je zde pořádný mráz. Časté jsou i policejní či vojenské kontroly. Východ země je chudý, životní úroveň neevropsky nízká, mnoho lidí je negramotných. Přesto má tato vyprahlá část země zvláštní atmosféru a přitahuje především množstvím památek.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-02
P6231620
konf-bez-barier02
P6231623
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.