Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pátek 13.

Pátek 13.

V ětšina z nás má z tohoto data velký respekt, někteří ani nechtějí vyjít ven. Chorobná obava z pátku 13. se nazývá paraskavedekatriafobie nebo také friggatriskaidekafobie. Jedná se o zvláštní formu fobie z čísla 13 (triskaidekafobie).

Kořeny této pověry mají už u poslední večeře Ježíše Krista, kdy u stolu sedělo třinác lidí a třináctý byl Jidáš, který Krista zradil. Smrt v hebrejštině se řekne MAVET. M je třinácté písmeno v hebrejské abecedě, tak židé považovali 13 za nešťastné číslo. Za zcela věrohodný základ pověry můžeme brát 13. října 1307. Kdy francouzský král Filip IV. Sličný začal zatýkat, mučit a zabíjet templáře. Následovníci templářů pátek 13. označovali za nešťastný.

Ve španělsky mluvících zemích se 13 považuje rovněž za nešťastnou, ale zde ji spojují s jiným dnem, s úterým.

V USA existuje klub s názvem Pátek 13., který se zabývá potíráním pověr o tomto datu. V Čechách podobný klub existuje od roku 1989 pod názvem Sekce 13.

Je jen na nás, jaký bude náš pátek 13., pokud se nestačíme podívat do kalendáře nebo úspěšně zapomeneme na datum, máme my pověrčiví šanci prožít normální den. Pokud se nám stane něco nepříjemného, máme to na co svést. A ať si všichni nepověrčiví říkají, co chtějí, každý stejně jen trošku si tu 13. připouští. Snad se nám připomeneme pouze drobnými nepříjemnostmi, které nestojí za řeč.

Eva Kozelská


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265907
luhacovice-15
edf-tour-2010-bielsk...
p1140664
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.