Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Workoholik

Workoholik

T ímto pojmem je označovaný člověk závislý na práci. Denně pracuje víc než 12 hodin. Nedokáže myslet na nic jiného, než na práci. Jiné problémy ho nezajímají. Neumí si užít víkend ani dovolenou. Práce je pro něj na prvním místě, a když nepracuje, má pocit viny. Neumí nepracovat.

Žít s tímto člověkem je problematické. Je schopen rodinu zajistit finančně, ale to je vše. Jinak ho rodina vůbec nezajímá, jen ho zdržuje od práce. Většinou se workoholikem stává člověk, který utíká před rodinnými problémy do práce. Často jsou workoholici lidé s nízkým sebevědomím, nebo osamocení jedinci. Svou samotu zahánějí prací.

Pokud ovšem nastoupíme do nového zaměstnání, je běžné, že pracujeme déle, než je obvyklé. Pokud je tento stav jen dočasný a zajímáme se i o ostatní věci a lidi, nemusíme se bát. Nejsme workoholici.

A to je dobře, protože workoholici mají často zdravotní problémy. Nejčastěji trpí bolestí hlavy, únavou, srdečním onemocněním, poruchou imunity a dýchacími problémy. Mívají i problémy se stravováním. Někteří nemají čas se kvalitně a v klidu najíst. Naházejí ve spěchu do sebe častokrát nekvalitní potraviny. Jiní workoholici zase jídlem zahánějí stres, a tak se přejídají. Tito lidé jsou neklidní, často zbytečně vybuchují, chybí jim empatie a komunikace s okolím. Následkem pak může být infarkt, nebo mrtvice.

Workoholismus je závislost. Pokud tento člověk nepracuje, dostaví se u něj abstinenční příznaky. Je nervózní, ve stresu a často má problémy se spánkem.

Léčba workoholika je velice obtížná. Nemůže celoživotně abstinovat od práce, protože ta je zdrojem obživy a zdravý člověk ji potřebuje. Odborníci se snaží workoholika léčit motivaci na rodinu, přátele nebo bývalé koníčky, které kvůli workoholizmu opustil. Je dobré, pokud workoholik má někoho blízkého, který mu je ochotný pomoci.

Jaký je rozdíl mezi pracovitým člověkem a workoholikem?

Pracovitý člověk
  1. Je vzorem pro své okolí a je oblíbený.
  2. Žije plnohodnotný život, kde je nejen práce, ale i odpočinek.
  3. Cítí se celkem dobře a je spokojený.
Workoholik
  1. Stresuje své okolí a není oblíbený.
  2. V soukromí je štvanec a má pocit, že ztrácí čas. Dává to okolí nepříjemně najevo.
  3. Zdravotní stav se mu zhoršuje následkem stresu a vyčerpání.

Workoholik sice sklízí po určitou dobu v práci úspěch. Ale není to napořád. Časem se dostaví zdravotní problémy a vyčerpání.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajsky-odborn08
img_3696
P6231602
okolo-msk2011-205
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.