Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Oční vada nemusí vždy ukončit sportování

Oční vada nemusí vždy ukončit sportování

L aserová operace je východisko, jak přestat nosit při sportu brýle nebo kontaktní čočky. Moderní lasery v současné době zcela bezbolestně odstraňují až 10 dioptrií a to bezpečně a přesně. A vy se tak několik dní po operaci už můžete věnovat svému oblíbenému sportu.

Nošení brýlí při sportování není zrovna ideální, neboť při prudkých pohybech mění svoji polohu a sportujícímu, pak místo aby pomáhaly, působí zhoršené vidění. Stává se to například cyklistům v terénu, ale i lyžařům působí velké obtíže zamlžování brýlí. Když lyžaři při lyžování mají ochranné brýle a v nich ještě dioptrické, působí to nesnáze, protože se mlží při vstupu do restaurace, při dosednutí do teplé kabiny, nebo jenom po sjezdu a při pádu tady hrozí nebezpečné úrazy v podobě poškození rohovky či vniknutí cizího předmětu do oka a takové zranění mívá doživotní následky a kolikrát zapříčiní úplnou ztrátu zraku.

Používání kontaktních čoček se zase nedoporučuje všem a už vůbec ne při plavání. Čočky po celodenním nošení v mrazu a větru způsobují nepříjemné dráždění očí. Sportovci pak mohou být překvapeni, proč čočky tak „řežou“, když je běžně nosí po celý den. Vysvětlení je, že při mrazu a větru rohovka oka ztíženě dýchá a více osychá a tak kontaktní čočky brání v příjmu kyslíku a dochází k většímu dráždění oka. Ono sice postačí nakapat do oka umělé slzy, ale na svahu to tak jednoduché nebude. A proto se většina lidí rozhodne vyřešit to laserovou operací očí.

Nejvhodnější čas pro operaci je podzimní a zimní počasí. Každý, kdo se rozhoduje, by měl dobře zvážit i rizika, které případně hrozí. Laserovou operací očí se hlavně odstraňují vady, jako je krátkozrakost a dalekozrakost. Pomocí mikročočky se dá odstranit „vetchozrakost“. Znamená to, že musíte mít brýle na čtení, tato vada se objevuje docela často u lidí nad 40 let.

Obvyklá doba na klinice bývá dvě až tři hodiny. Důkladně vám změří dioptrie a nitrooční tlak. Provedou vám vyšetření, které jim poskytne důležité informace o vaší oční vadě. Poté vás vyšetří specializovaný oční lékař, ten vše zhodnotí a udělá ještě vyšetření s pomocí digitálních čtecích optotypů. Máte-li pochybnosti, zda jste se správně rozhodli, nabízí se vám vše ještě zkonzultovat s lékařem. Pak už vás připraví a jako první vám znecitliví oči, postačí na to pár kapek anestetika. Lékař vám oznámí vše o průběhu operace. Během operace budete ležet pohodlně v poloze na zádech na lůžku, kterým vás zavezou pod laser. Zelené blikající světélko vás bude navigovat správným směrem, kde upřete svůj zrak. Vše probíhá v poklidu za asistence chirurga, jenž vás bude o všem informovat.

První den po operaci se doporučuje nechat oči zavřené, což napomáhá procesu hojení. Výkon je nebolestivý a zotavování po operaci probíhá velmi rychle a k pravidelnému sportování se po krátké přestávce můžete opět vrátit.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

48_1soutezni_den_270...
v-dolina2010-11
img_9245
20_zahajeni_2609-125...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.