Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Expert na výživu říká: „bez svačiny to dětem ve škole nemyslí“

Expert na výživu říká: „bez svačiny to dětem ve škole nemyslí“

P odle Petra Havlíčka, propagátora zdravého životního stylu, se stravovací návyky českých dětí zhoršují. Ztrácejí schopnost koncentrace, protože nesvačí. „Stát ve školní jídelně nad dítětem je nesmysl,“ říká v rozhovoru Petr Havlíček.

Jaké jsou stavovací návyky dětí? Zlepšují se, nebo díky rychlému životnímu stylu naopak zhoršují?
Situace se spíš zhoršuje. Jak jste říkal svou daň si vybírá hektičtější životní styl. Rodiče doma nevaří a k tomu je i horší situace ve školních jídelnách, kde se vaří z různých polotovarů. Pak z toho vzniká to, že přibývá děti s nádváhou, ale i dětí podvyživené.

Setkáváte se s podvyživenými dětmi ve své praxi?
Vlastně ano, našimi klienty jsou děti obou dvou skupin. Říkám rodičům, že záleží na výchově. Ale často bohužel nechápou, že jestli budou chtít něco udělat pro své dítě, musí nejdříve začít u sebe.

Jak se dělal průzkum na vybraných školách v Praze? Zjistilo se, že některé rodiny na obědy nemají, proto děti nejedí.
To jsou podle mě spíš výjimky. Často děti nesnídají. Narychlo snědí něco sladkého, např. sušenku. Snídají málokdy třeba rohlík se šunkou, sýrem nebo nějaké ovoce. Pak má následovat oběd ve školní jídelně. Ten ale není, protože dítěti ve školní jídelně nechutná. Jde si místo oběda koupit něco sladkého do obchodu. Večeře ve většině případech je studená, což není také dobře. Od dětí jsem slyšel například to, že ve školní jídelně se vaří dobře, protože u nich doma se nevaří vůbec.

Jak by to mělo tedy správně vypadat?
Je to různé, je to závislé na tom, jak je dítě aktivní. Rozhodně snídaně by měla být v klidu. Doporučuju chleba se sýrem nebo šunkou. Pokud je dítě zvyklé na sladké, měla by obsahovat snídaně cereálie, kousek zeleniny. Na svačinu bych doporučil ovoce nebo müsli tyčinku, popřípadě rohlík se šunkou. Nevyhýbal bych se obědům ve školních jídelnách. Odpolední svačina by měla být stejná jako dopolední. Večeře pak teplá nebo i studená. To by mělo být závislé na tom, jestli mělo dítě teplý nebo studený oběd.

Zmínil jste svačiny. Na ně se zapomíná a dítě je odkázáno na školní oběd. Lze je vynechat?
Rozhodně ne. Obzvláště u dítěte jsou důležité. Ze sacharidů totiž získá dítě energii na učení. Pokud je dítě odkázáno pouze na oběd, tak klesá jeho koncentrace, schopnost přemýšlet, schopnost ukládat informace. Tudíš svačina je hodně důležitá.

„Stát nad dítětem jako dráb je nesmysl a cokoli nařizovat je nesmysl. Správné stravovací návyky by měly být součástí výchovy.“

______________________________

Petr Havlíček
Problematice výživy se věnuje přes 20 let.
Pracoval na kondici a výživě sportovců, celebrit i běžných klientů.
Je známý z televizních pořadů o hubnutí a správném životním stylu.


Daniel Gawlas


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

hipo4
P5303051
v-dolina2011-01
konf-bez-barier01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.