Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Obdobné chování najdeme jak ve zvířecí smečce, tak v té lidské

Obdobné chování najdeme jak ve zvířecí smečce, tak v té lidské

V každé třídě najdeme podobné typy žáků jako je šprt, který se neustále hlásí, třídní šašek se svými neobvyklými vtípky, oblíbenec, jenž nemá potíže se přátelit s každým a každý ho má rád, opak tvoří outsider, s tím obvykle nikdo nic nechce mít a hlavně s ním nikdo nechce sedět v lavici… Je zajímavé, že je to velmi podobné jako ve světě zvířat, kde v každé zvířecí skupině jsou jedinci oblíbení a neoblíbení, společenští, slabí nebo odstrkovaní samotáři.

Zvířecí společenství má svého vůdce. Třeba ve vlčí smečce je to zkušený vlčí pár, který ostatní zcela respektují. Tato dvojice určuje směr, kde se smečka vydá, vede ji na lov a určuje strategii lovu. Zajisté má právo první se nažrat z ulovené kořisti. U slonů může být vůdcem nejzkušenější samice. Vodí své stádo za potravou a k vodě. Ve zvířecím společenství se ovšem vedoucí postavení nezískává snadno, budoucí vůdce si musí toto postavení vybojovat a kdykoliv obhájit. Ve smečce lvů či stádu koní, v tlupě šimpanzů se čas od času objeví nějaký mladý silný jedinec, který nejspíš zapochybuje o schopnostech dosavadního vůdce a vyvolá souboj. Když vůdce prohraje, ujímá se velení vyzyvatel. Tím je v přírodě zajištěno, že skupina je vždy vedena tím nejlepším vůdcem.

Vůdcovství není jenom o výhodách, ale hlavně o povinnostech. Například v případě ohrožení vyráží jako první do útoku. Mnohdy ho to stojí i život. Takový gorilí samec snažící se ochránit svoji rodinu před pytláky obvykle nemá šanci a je zabit, stejně tak dopadá i útočící vůdčí slonice.

Ve třídě nebo v jakémkoliv lidském společenství je to podobné. Každá skupina má svého vůdce a ostatní ho následují, chtějí si získat jeho oblibu, ve škole s ním mají v úmyslu sedět v lavici a přejí si získat ho za kamaráda. Ve většině případů je to někdo hodně sebevědomý, možná o trošku starší. Oblíbený může být i třídní rebel nebo odvážný spolužák, který se nebojí obhájit svoje práva i proti učitelům. Být vůdcem nese s sebou zejména zodpovědnost a povinnosti. Snadnější proto je nechat se vést, než stále vymýšlet pro ostatní program, určovat, kam se půjde, co se bude dělat, mluvit a konat za druhé…

Je to obdobné jak u lidí, tak u zvířat. Čím je vůdce silnější, tím druzí usilují ho následovat. V lidské smečce kolikrát postačí, když vůdce je dostatečně výmluvný, ale ve zvířecí je následován ten silnější, protože se předpokládá, že je schopen zajistit skupině bezpečí, dostatek potravy a vody.

V každém společenství vedle vůdce se najde ten, který stojí na opačné straně. Nemá úctu druhých, bývá odstrkován a záměrně mu ostatní ubližují. Neoblíbený neprůbojný spolužák bývá často terčem hrubých vtípků. Třeba ve frontě na oběd většina do něj strčí nebo ho přímo předběhnou.

Stejné typy nalézáme i u zvířat. Kde například nejslabší vlk se dostane ke kořisti poslední, nejslabší šimpanzí samička se zdržuje na okraji tlupy a stává se, že neubrání ani svoje mládě.

Pokud outsider zůstává pouze neoblíbený, odstrkovaný a nemá žádné kamarády, může mluvit ještě o štěstí. Jelikož někteří na tom mohou být ještě hůře a stát se tak neustálým terčem posměchu nebo dokonce i fyzického napadání. To se obvykle přihodí, když se v kolektivu objeví agresivní jedinec. Přitom mezi ním a outsiderem nenajdeme velký rozdíl. Agresor ani nemusí být fyzicky silnější, pouze má z nějakého důvodu potřebu někomu ubližovat.

U zvířat takovéhle chování nenajdeme, a když už tak zcela ojediněle. Ve zvířecí smečce pokud podřízený jedinec dodržuje pravidla, nebývá mu nikým ubližováno.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

bezpecnost-na-prejez...
p1140648
v-dolina2010-14
P6265903
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.