Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nemoc dítěte jako vzkaz rodičům, mějte se rádi

Nemoc dítěte jako vzkaz rodičům, mějte se rádi

K aždé dítě bývá občas nemocné, to k dětství patří. Buduje si tak imunitu. Pokud se mu ale nemoci vrací a každou chvíli je na hromádce, měli by rodiče zpozornět. Třeba je to signál, kterým se snaží jim něco říct. Malé děti neznají dost slov, kterými by uměli popsat a vyjádřit své pocity. Často to nedokážou ani ty větší. Pojmenovat své obavy uhnízděné někde uvnitř v duši je totiž těžký úkol mnohdy i pro dopělé. Někdy se za nemocí vašeho potomka může skrývat i psychické trápení.

Najednou se vám začne dítě v noci počurávat, i když už dávno chodí na záchod. Jdete s nim k lékaři a ten vám oznámí, že dítě je zdravé, ale doporučí vám návštěvu psychologa. Lékař si s dítětem dlouze bez vás popovídá a hned vám vysvětlí příčinu potomkova problému.

Klíč ke stonání dítěte totiž často bývá v rodině. Pramení především z vašich pracovních problémů a starostí, které si oba nosíte s sebou domů. Často se hádáte a nedokážete najít společnou řeč. Vaše dítě rozbroje mezi rodiči velice těžce nese, byť na sobě nedá nic znát. Děti často hodně intenzivně vnímají nervozitu matky či napětí mezi rodiči a těmito negativními emocemi se snadno „nakazí“.

Chce to nějakou partnerskou terapii, ale hlavně si to mezi sebou vyjasnit. Nastane-li harmoničtější vztah mezi vámi, neuvěřitelně se začnou problémy vašeho potomka lepšit, až se přestane úplně pomočovat. Soužití se samozřejmě bez nějakých drobných hádek neobejde, ale snažte se je řešit tak, aby nešířily nervozitu a vztek kolem vás.

Starosti a špatné emoce se téměř vždy přenesou i na dítě. Pokud jsou ale neshody v rodině na denním pořádku, často to dítě odnese i jinak než pomočováním. Třeba v podobě nemoci. Říká se tomu, že somatizují. Děti z rodin, kde se dospělí hádají, nebo dokonce rozvádějí, například často trpí na angíny. Jako by chtěly něco říct, ale nemůžou. Do nemocí ale „utíkají“ i proto, aby na sebe strhly pozornost. Podvědomě totiž tuší, že když je bude spalovat horečka, dospělí budou hodnější. A to i na sebe navzájem. Nevysvětlitelné bolesti břicha se zase objevují u dětí, na které okolí klade příliš vysoké nároky. I opakované ekzémy nebo chronický kašel mívají psychický původ. Bolestmi hlavy říkají, že mají něčeho plnou hlavu, dušnost zase může signalizovat, že je v rodině „dusno“, a když děti často kašlou, je to možná proto, že na ně „kašlou“ rodiče. Co stojí za nemocemi vašeho dítěte, vám pomůže rozklíčovat psychoterapeut nebo lékař, který se zabývá problematikou psychosomatických onemocnění. Každé dítě je jiné, a proto každá choroba může mít jiné projevy. Někdy si dítě podvědomě samo zdravotní problémy vytvoří, protože si všimlo, že když stůně, rodiče jsou na něj hodní, všímají si ho, a navíc se ani třeba nehádají. Z toho plyne, že nejlepší prevencí je dostatek lásky, péče a pohodová atmosféra.

Můžete to zkusit zvládnout i sami. Jestli je vaše dítě často nemocné, zkuste si s ním upřímně promluvit. Zeptejte se, zda ho něco netrápí. Zamyslete se sami nad sebou. Není chyba tam? Případně zkuste vysvětlit, že i když se s partnerem nebo prarodiči někdy hádáte, není to jeho vina.

Pokuste se doma změnit vztahy k lepšímu: o všech problémech diskutujte, mluvte ale v klidu. O změnu se pokuste v první řadě u sebe: jestliže jste typ, který raději ustupuje, pokuste se trochu víc se prosadit. A naopak jestli jste generálka, uberte a neprosazujte tolik svou vůli na úkor ostatních. I taková změna může přinést vysledky.

Jeden člověk zmůže málo, na změnu musí být dva. Neochotnému partnerovi proto zdůrazněte, že jde především o vaše společné dítě. Aby se všichni členové rodiny cítili dobře, je potřeba dělat kompromisy. Proto mu řekněte, aby i on přinesl návrhy na zlepšení. A pak je společně proberte a vyzkoušejte.

Jak číst v dětských nemocech

Ekzémy: kožní problémy často vypovídají o neharmonické atmosféře, která panuje mezi rodiči. Dítě svádí vnitřní boj: to, jak se navenek chová, nekoresponduje s tím, co ve skutečnosti prožívá. Dítě s ekzémem vyžaduje větší péči, a tak přitahuje podvědomě pozornost rodičů.

Onemocnění průdušek, zápal plic, astma: vždy jde o problém v komunikaci s ostatními, protože dechem jsme spojeni s druhými lidmi. Potíže s průduškami u dětí vypovídají mnohdy o nezdravé fixaci matky na dítě, která mu brání v navazování vztahů s okolím. Zápal plic zase může být známkou akutního konfliktu s matkou či otcem, který ale dítě nedokáže vyřešit. Astma často signalizuje, že matka své děti doslova dusí svou přehnanou péčí.

Angína: bývá běžná u dětí z rodin, které se rozvádějí nebo mají dlouhodobé potíže. Rodiče se hádají, nebo spolu naopak vůbec nemluví. Dítě chce nemocí přitáhnou pozornost k sobě, a tím zároveň rodinu stmelit.

Záněty středního ucha: uši vypovídají o schopnosti naslouchat nebo o poslušnosti. Záněty středního ucha patří mezi běžná dětská onemocnění. Pokud se ale opakovaně vrací, vypovídá to o tom, že si rodič z pozice autority přílš často posazuje svou vůli proti vůli dítěte. Znamená to, že dostatečně nenaslouchá a nevěnuje pozornost potřebám svého potomka.

Niemczyková Ivana


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-09
rovna_prava_pro_vsec...
P5303056
konference-karvina03
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.