Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Léčivé houby v boji proti rakovině - Pórnatka kokosová

Léčivé houby v boji proti rakovině - Pórnatka kokosová

Z ajímavá houba ve tvaru kokosu je Pórnatka kokosová, která roste v nejteplejších oblastech Číny, Japonska a jiných. Houba působí hnilobu dřeva a osidluje kořeny a pařezy jehličnanů – nejčastěji borovic. Méně často se vyskytuje na listnatých stromech (dub, buk, habr). Pod zemí se brzy na podzim vytvářejí velké shluky podhoubí nazývané sklerocia ve tvaru malého kokosového ořechu. Vnitřek sklerocia tvoří bílá dužnina, jejíž chuť je mírně nasládlá. Sklerocia mohou dosáhnout délky až 30 cm a hmotnosti 1 kg. Ve sklerociu houba přežívá nepříznivé podmínky, aby z něj později vyrostla tuhá plodnice.

Pórnatka patří mezi nejstarší léčivé a velmi respektované prostředky tradiční čínské medicíny (TČM). Je zmiňována již v čínské Knize písní z 11. století př. n. l. Z houby se připravovala polévka pro posílení starých a nemocných osob. Za dynastie Ming se na císařském dvoře pekly koláčky z prášku mleté pórnatky. Poslední císařovna Ci Xi panující v 2. polovině 19. století zavedla recepturu, kdy mezi 2 placky z těsta připraveného z pórnatky byla namazána směs ovoce a ořechů v medu. Toto pečivo je v Číně populární dodnes. V Nigérii byla rovněž oblíbená v lidové medicíně, i jako potravina. Američtí Indiáni v době hladu semleli vysušená sklerocia houby na prášek, ten smíchali s rýží a ze vzniklé směsi pekli jakési chlebové placky. Podle toho američtí osadníci pojmenovali houbu Indian bread (indiánský chléb).

V TČM se používala v minulosti houba jako diuretikum, sedativum a prostředek proti stárnutí. Při výzkumu na krysách se zjistilo zlepšení paměti ovlivněním neurotransmiterů a antidepresivní účinek. Také došlo ke zlepšení průtoku krve při cerebrální ischémii. Obsažené triterpenoidy vykazují v pórnatce imunostimulační a protivirovou aktivitu podobně jako bílkovina s označením PCP. Houba má protizánětlivé účinky a ovlivňuje příznivě centrální nervovou soustavu, uvolňuje nervové napětí, odstraňuje únavu. Používá se jako imunomodulátor s kancerostatickým a antimutagenním účinkem. Podle tradiční čínské medicíny pro nemoce v okruhu srdce, ledvin a sleziny. Slezinu posiluje a odvádí vlhkost. Jako diuretikum pomáhá odvádět otoky, hlavně dolních končetin. Snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje trávení, správnou činnost močového měchýře. Užití houby je i u arytmií, horečnatých stavů.

Pórnatka kokosová je k dostání u nás jako výrobek v tabletách, ale i v sušených kostičkách. Je podle TČM nejlepším prostředkem pro funkci sleziny, tudíž by ji měli ocenit nemocní s krvetvornými poruchami, včetně leukémie a imunitními deficity.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265909
P1100019
05-opava-jakartovice
33
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.