Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak ochránit ledviny?

Jak ochránit ledviny?

L edviny slouží k filtraci krve a v podobě moči odstraňují z těla škodlivé látky, vytvářejí hormony k regulaci krevního tlaku, udržují vodní rovnováhu v těle, podílejí se na optimální krvetvorbě a mají podstatný význam pro kostní metabolismus. Tento párový orgán zastává v našem těle mnoho funkcí a při jeho selhání nám hrozí kolaps.

Nejenže odpadní látky a nadbytečná voda nemohou odtékat z těla ven, ale především cévy a srdce jsou v ohrožení. Potíže často vedou k selhání a potom nejčastějším řešením se stává hemodialýza nebo břišní dialýza, a pak v krajním případě může následovat transplantace.

To nejsnazší, co můžete pro své ledviny udělat je dodržovat pravidelný přísun tekutin, znamená to vypít denně alespoň 1,5 až 2 litry vody. Na druhé straně je potřeba říct, že i když organismus dostatečně zavodňujete, od onemocnění ledvin vás to úplně nezachrání, ale omezíte tak aspoň rizika. Poznat, že je s ledvinami něco v nepořádku, může být docela složité, protože se ve většině případů jedná o nebolestivé onemocnění. Proto se stává, že mnoho pacientů přichází k lékaři pozdě. Onemocnění provázejí bolesti v bedrech nebo symetrické otoky nohou. Důležité je všímat si množství, barvy a konzistence moči. Můžete například zjistit, jestli je příliš tmavá, červená nebo zpěněná, a to by mohlo signalizovat počínající problémy s ledvinami. Podezřelé je i velké množství nebo naopak malé množství moči za den. Dokonce i přibírání na váze způsobené zadržováním tekutin. Máte-li pochybnosti, neváhejte a navštivte lékaře či urologa a nechte si udělat chemickou analýzu.

Dokonce infekce močových cest může spustit onemocnění ledvin. Ženy jsou bohužel náchylnější k močovým infekcím než muži, neboť vlastní kratší močovou trubici a infekce se tak snadno dostává do močového měchýře a pak do ledvin. Na vině mohou být i sexuální aktivity. Další rizikový faktor je neléčený vysoký krevní tlak a cukrovka.

Česko je země s nejčastějším výskytem civilizačních chorob, jako je rakovina tlustého střeva, cukrovka a vysoký krevní tlak. V rakovině ledvin jsme na smutném prvním místě. Český národ si totiž stále neosvojil zdravý životní styl. Přímo dietou sice stav ledvin neovlivníte, ale rozhodně platí, že zdravá strava prospívá i jim. Mezi rizika vedoucí k onemocnění ledvin patří totiž kromě špatného pitného režimu i nadváha, alkohol a kouření. Ledviny jsou velmi důležitý orgán, reagující na stres, nejistotu a strach. Ledviny oslabuje nepravidelný denní režim, málo odpočinku, vynechávání jídla. Ledviny jsou citlivé na chlad, průvan, nepřiměřené otřesy, skoky či nadměrný pohyb. Doporučuje se pomocí oleje prohřívat si bederní část a časté pití zahřívacích čajů jako je třeba čaj se skořicí, hřebíčkem, zázvorem a kardamonem.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

m-r-polsko2011-16
rakousko2011-02
cyklomaraton-k24-201...
img_3652
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.