Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Osmák degu

Osmák degu

O smák degu je malý chilský hlodavec. Lidově se mu říká chilská veverka. A to proto, že pochází z Chile a svým vzhledem připomíná malou veverku. To hlavně, když si sedne na zadní tlapky, do předních si uchopí potravu a kouše ji. Osmák se mu říká, protože jeho žvýkací stoličky připomínají osmičky. Má zajímavý ocásek, který je hladký a jen na konci chlupatý.

Ocásek je velmi křehký. V přírodě slouží k zabavení nepřítele, a když ho za něj chytneme, může se utrhnout a pak již nedoroste Osmák je vhodný domácí mazlíček. Sice si nepotrpí na dlouhé mazlení, ale když se ochočí, rád si hraje a dá se chytit do ruky.

V přírodě osmáci žijí ve smečkách, a tak je vhodné chovat aspoň dva nebo více osmáčků dohromady. Když jsou alespoň dva, jsou spokojení, ale jejich ochočení trvá trochu déle. Když máme jen jednoho mazlíčka, ochočí se rychleji, ale je zapotřebí se mu věnovat více, protože samota osmákovi neprospívá a steskem může onemocnět.

Když si přineseme osmáka domů, bude se nás zpočátku bát. Je dobré mu dopřát dostatek času, aby si zvykl na nové prostředí. Prví týden mu bude stačit, když budete na něj jen mluvit a často ho oslovovat jeho jménem, aby si na něj zvykl.

Pak už můžeme zkusit dát do klece ruku. Osmák je zvědavý a za čas k nám přijde, ruku očuchá a většinou i maličko kousne. Je důležité neucuknout a pořád na něj klidně mluvit. Jinak se vyleká a uteče.

Když to zvládneme, můžeme vzít do ruky oblíbené osmákovo jídlo. Ruku vložit do klece, rozevřít dlaň a čekat, až si malý mlsoun přijde pro pochoutku. Zpočátku jen pokrm honem vezme a uteče. Za čas si však na nás zvykne, přijde, položí si přední tlapky na naše prsty a teprve pak si vezme potravu. Je to velmi příjemné.

Osmáci jsou náchylní k cukrovce, proto je dobré krmit je směsí, která je určená přímo pro ně. Jídelníček můžeme obohatit o mrkev, okurku, rajče, papriku, jablko, seno, listí ze stromu, čistou a suchou trávu. Osmáčci jsou hlodavci a tak rádi okusují ovocné větvičky a jako pochoutku mají usušené tvrdé pečivo nebo oříšek. Poslední dvě potraviny dáváme jen jako odměnu, větší množství by jim mohlo uškodit.

Osmák rád šplhá do výšky, a tak je pro něj nejlepší vysoké terárium. Pro dva osmáčky se doporučuje minimálně velikost 80 x 60 x 60 cm. Terárium by mělo být větratelné z pevného materiálu. Například z drátu a pletiva. Dřevo a plast může prokousat. Podestýlka je nejlepší z hoblin. V osmákovém obydlí by neměly chybět větve na šplhání a domeček, do kterého se může schovat.

Osmák degu se v zajetí dožívá až devíti let. Pokud se budeme o něj dobře starat, užijeme si s ním hodně pěkných chvil. Výhodou chovu osmáka je, že netrpí nemocemi přenosnými na člověka a hlavně nezapácha jako jiní hlodavci.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P5303063
v-dolina2011-09
cyklomaraton-k24-201...
cyklomaraton-k24-201...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.