Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Proč jsou kočky těmi nejlepšími mazlíčky?

Proč jsou kočky těmi nejlepšími mazlíčky?

V současné době kočky ve Velké Británii a USA překonaly psy coby nejoblíbenější mazlíčky. Podstatným důvodem bude nejspíš jejich velká nezávislost a schopnost kočky zabavit se a přežít venku bez pomoci lidí. Lidé si je mnohem raději opatřují, jelikož tak nesvazují jako třeba psi, kde oproti kočce potřebují někoho, kdo by se o ně pravidelně staral a především venčil.

Kočka dokáže být stejně oddaná jako pes a hraní s ní může být stejně zábavné. Výhody koček spočívají v tom, že dokážou být nejen dobrým společníkem, ale výrazně uklidňují a tak odstraňují napětí. Pokud jste vlastníky kočky nebo jiného zvířete, podle výzkumů se dospělo k jednoznačným závěrům, že jste díky svým domácím mazlíčkům více uvolnění, rychleji se uzdravujete z nemocí a s přibývajícím věkem zvládáte vše líp a jste vitálnější.

Kočky jsou soběstačná zvířata už od přírody. Ve městech ovšem je nutné pro jejich ochranu vytvořit co nejlepší podmínky, hrozí jim hlavně nebezpečí v podobě projíždějících vozidel. Přesto, že jsou kočky nezávislejšími než psi, stávají se v mnoha domácnostech oddanými a vyhledávanými společníky, kteří nejsou nároční a postačí jim jídlo, útočiště a láska.

Kočky se procvičují lovem (ovšem za předpokladu, že jim dopřejete pohyb svobodně venku) a hrou. Majitelé, kteří nechtějí vypouštět kočky ven už z jakéhokoliv důvodu, mohou svým mazlíčkům vystavět na zahradě nebo dvorku uzavřené výběhy, kde má kočka možnost pohybovat se svobodně bez rizika a na čerstvém vzduchu.

Kdybychom měli srovnat denní potřeby kočky s ostatními mazlíčky, jsou tyto potřeby zcela minimální. Výjimku tvoří ovšem dlouhosrstá plemena. Tady musíte věnovat volný čas na každodenní vyčesávání, poněvadž by mohlo dojít k potížím se srstí a kůží. Co není nutné, tak kočku koupat, protože tito mazlíčci v dostatečné míře samy se postarají o svou srst a mytí. Z praktického hlediska je každodenní vyčesávání koček ideální rozhodnutí, neboť se tak snižuje množství chlupů v bytech na minimum.

Pokud máte trvale kočku v bytě a nepouštíte ji ven, budete také muset investovat do kočičího steliva. Další pravidelné výdaje se týkají v podobě odčervení a očkování dle doporučení veterináře. Nemusíte kupovat drahé hračky, kočka si vyhraje i se zmuchlaným papírem nebo s vlašskými ořechy ve skořápce a vám se tak naskytne pohled na fascinovanou kočku hrající si s chrastícím ořechem.

Odborníci nám radí zvíře pojistit pro nepředvídatelné situace ať už v případě nemoci či vážné nehody, kdy bude nutný značně drahý lékařský zákrok.

Mezi další plus pro kočku patří, že neštěká a nevyje, což je ohleduplné k vašim sousedům, kteří nebudou rušeni a jistě to ocení. Jak už jsem se zmínila, kočce ke spokojenosti stačí pravidelná strava, vždy čerstvá voda na pití, čistý kočičí záchod, nějaké hračky pro zábavu a bezpečné místo na procvičení a odpočinek. Pokud k tomu přidáte i pravidelné mazlení, budete vlastníky šťastné kočky a ona vám lásku bude opětovat.

Spousta městských obyvatel chová bez potíží kočky zavřené v bytě. Ve vyšších domech je důležité ovšem nezapomenout dát na okna a balkony ochranné pletivo, aby z nich nemohly spadnout.

A pokud pravidelně trávíte většinu dne mimo domov, je výhodné pořídit si hned dvě kočky, zabaví se mezi sebou, když se jim nemůžete věnovat.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

37_1soutezni_den_270...
m-r-polsko2011-07
P1090954
rakousko2011-06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.