Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Konec přetáčení hodin?

Konec přetáčení hodin?

S pousta lidí má se střídáním letního a zimního času problémy. Psychologové by uvítali zrušení přetáčení hodin. Po přechodu na letní čas se lidé potýkají nejčastěji s poruchou v soustředění, změny nálady, únavou ale i v počtu nárustu dopravních nehod či sebevražd. S tímto vším se lidé potýkají poté, co je den o hodinu kratší po přechodu na letní čas. Evropská občanská iniciativa Pouze jeden čas usiluje, aby byl čas jednotný, tudíž jeden čas.

Od 1. srpna se mohou Češi a Slováci připojit k evropské petici, která chce zrušit v rámci Evropské unie střídání zimního a letního času.

Pekař Stanislav Pecka byl vůdcem českých aktivistů, kteří bojovali za to, aby byl časový posun zrušen. Poté následoval Zdeněk Kolíbal. Kolíbal je profesor Vysokého učení technického v Brně. Myslí si, že dva časy jsou proti přírodě, člověku a taky, že z toho neplynou žádné energetické úspory pro stát.

Takovéto změny do normálního života mohou mít vážné následky nejen na psychiku člověka, ale také na zdraví. „Většina jedinců změnou času více či méně v přechodné fázi nějak trpí. Nejčastější jsou problémy se spánkem a koncentrací. Může také docházet ke depresivitě a podrážděnosti,“ říká Svatopluk Antoš z Městské nemocnice v Ostravě z oddělení klinické psychologie.

Petr Šilař, jeden s iniciátorů za jednotný čas říká, že cílem jeho snažení je, aby byl pouze jeden jednotný čas. Který by to měl být? O tom rozhodnou občané! V první etapě, která bude trvat až do konce tohoto roku, probíhá předregistrace zájemců o jednotný čas. Podpisy se budou sbírat nejenom v Česku, ale také na Slovensku a v ostatních zemích Evropské unie. Začne se prvním dnem příštího roku a potrvá celý rok. Ti, co se zaregistrovali právě teď, tak těm bude hlas automaticky načten na začátku roku 2014.

Pokud petici podepíše milion občanů ze sedmi zemí unie, budou ji projednávat europoslanci. Senátor Šilar věří, že se jim povede požadované podpisy sehnat. Vše podrobné o změně času najdete na vebových stránkách www.onlyonetime.cz. Zde můžete provést i předregistraci.

Už zhruba měsíc je v běhu předregistrace. 8. srpna se na těchto stránkách zapojilo za jeden čas zhruba čtyři tisíce lidí. Z České republiky bylo nejvíce lidí, co chtějí jeden čas. Také Slováci nezůstali pozadu. Hlasovalo i několik lidí z jiných států.

Daniel Gawlas


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-602
31_zahajeni_2609-173...
edf-tour-2010-bielsk...
m-r-polsko2011-15
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.