Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Orchideje

Orchideje

O rchidej je velmi krásná rostlina, která pochází z pralesa. Díky šlechtění není nutné pěstovat orchideje ve skleníku, ale můžeme se z ní těšit doma. Orchideje jsou epifyticky i teresteticky rostoucí druhy rostlin. Epifytické orchideje (rodu Phalaenopsis, Vanda, Paphiopedila, Dendrobium) rostou v přírodě na větvích stromů, chráněné před prudkým sluncem. Vlhkost a živiny přijímají vzdušnými kořeny. Orchideje je možné epifyticky pěstovat i doma.

Do terária dáme větve, které obalíme mechem nebo rašelinou. Na ně pak pomocí průsvitného silonového vlákna připevníme orchidej. Je dobré v teráriu zajistit vyšší vlhkost vzduchu a rostlinu dvakrát denně rosit. Orchideji prospěje, když její vzdušné kořeny ponoříme rovněž každý den do vody asi na 20 minut. Terestetické orchideje (rodu Cymbidium, Masdevallia a některe z rodu Papfiopedila) rostou v zemi. Proto se pěstují v domácích podmínkách v květináči.

Zálivka a substrát orchidejí

Orchideje je nejlépe zalévat dešťovou vodou. Pokud nemáme tuto možnost, pak vodou destilovanou nebo odstátou nejméně jeden den. Orchideje, které v přírodě rostou na větvích, se nesmí přelít, protože hrozí uhnívání kořenů a celkové neprospívání. Pokud tyto orchideje pěstujeme v květináči, je nutný propustný a vzdušný substrát. Většinou se používají substráty určené přímo na orchideje. Ten je vyrobený z borky a někdy obsahuje také polystyren. Květináč nemá být moc velký. Zemní orchideje naopak vyžadují, aby se substrát udržoval mírně vlhký a jen občas se nechal trochu proschnout. Zemní orchideje vyžadují jemnější substrát.

Výživa orchidejí

Orchideje potřebují přihnojit asi tak jednou za dva týdny hnojivem přímo pro orchideje. Pokud použijeme běžné hnojivo na pokojové rostliny, dáme jen pětinu dávky než na běžné kytky.

Umístění orchidejí

Nejlépe se bude těmto rostlinám dařit na parapetu východního nebo západního okna. Orchideje sice potřebují dostatek světla, ale přímé a ostré slunko je může spálit.

Teplota

Rovněž teplota je důležitá. Pro orchideje, které rostou v pralese na stromě, je ideální teplota 20 °C. V noci by se měla teplota zmenšit jen trochu. Orchideje ze subtropického pásma nebo větší nadmořské výšky (Oncidium, Camria, Cattleya, Cymbidium, Dendrobium) v zimě odpočívají, a proto v tomto období vyžadují teplotu 16 až 18 °C. Je dobré je přenést na zimu do pokoje, kde se moc netopí. Některým orchidejím vyhovuje přezimování v zimní zahradě.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

narozky1
luhacovice-09
IMG_1016
13
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.