Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Turistika za pomoci trekkingových hůlek

Turistika za pomoci trekkingových hůlek

P ři chůzi s hůlkami docílíte nejen toho, že vám pomohou vytvarovat pozadí, ale především chůze s nimi je snadná a pro naše zdraví velmi prospěšná. Neváhejte a vydejte se na toulky s hůlkami, zaměstnají vám ruce, které při běžné chůzi jen nečinně klimbají podél boků. Při takovéto chůzi za asistence hůlek, zapojujete horní polovinu těla a váš pohyb bude naprosto komplexní.

Tato chůze je šetrnější, než kdybyste se věnovali běhání. Hůlky jsou optimální, neboť ulevují páteři a nutí vás správně držet tělo a zároveň vám pomáhají posilovat kardio systém. Naučíte se pohybovat svižnějším tempem, než jaké byste zvolili při chůzi bez hůlek. A svižnější tempo je ideální k likvidaci nežádoucích tukových zásob. Bývá doporučováno odborníky při snižování hmotnosti, aby intenzita nebyla příliš vysoká ani nízká a vy se pouze jen lehce zpotili a vydrželi chodit za pomoci hůlek déle než hodinu.

Turistika s trekkingovými hůlkami je výborná sportovní aktivita pro všechny věkové kategorie, jak pro začátečníky, tak i pro ty z vás, kteří máte za sebou zdravotní obtíže, tento pohyb je vhodný i pro ženy krátce po porodu nebo pro osoby již dosahujícího seniorského věku. Trekkingové hůlky jsou skvělým dárkem pro vaše babičky, dědečky, rodiče, můžete je tak motivovat ke zdravému pohybu. Vaše šlachy a klouby totiž při chůzi s oporou nezaznamenávají žádné otřesy. Za pomoci hůlek je většina vašich svalů uvedena do činnosti a vy tak nezatěžujete pouze jen některé svaly a zároveň nedochází tak k jejich k přetěžování. Je to skvělý pohyb pro většinu osob, které mají sedavé zaměstnání a mají rády sportování v přírodě. Co se týče cenové výše hůlek, dají se pořídit od 200 Kč, což je úplně ideální pro ty, kdo nechtějí zbytečně vydávat za vybavení na sport vysoké částky peněz.

Chůze je pro nás přirozený pohyb a zapojení rukou s hůlkami není nic mimořádného. A pro ty, kdo by to chtěli vyzkoušet, nechte se vést tělem. Vždy jdou spolu protilehlé končetiny, to znamená s pravou nohou levá ruka a naopak. Pokud uvolníte boky a protáhnete krok, můžete se vydat na procházku. Hůlky v rukou vás budou nabádat pohyb rytmicky opakovat a vy se hravě dopracujete k plynulému pohybu.

Hůlky mají poutka a tady byste měli doladit i maličkosti, ruku zasuňte zespodu nahoru a dotáhněte. Poutko má podpírat ruku a zápěstí během oporové fáze paží. Nesmí být volné. Kdybyste chtěli odhodit hůlku, musí vám zůstat viset na ruce. Důležité je i nastavení výšky hole, pokud to umožňují. Při nasazení poutka na ruku stůjte narovnaní a úhel v lokti by měl být větší než pravý úhel.

Vykračovat si nemusíte jen po lesích nebo horách, ale projít se můžete i při cestě do práce nebo po parku.

Podstatné jsou i boty a to s pevnou podrážkou a terén, který vám bude co nejlépe vyhovovat a hlavně chuť udělat něco pro své zdraví.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-18
P6231625
24_zahajeni_2609-145...
06
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.