Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Krev - tekutina, bez které není život možný…

Krev - tekutina, bez které není život možný…

K rev je kapalná viskózní cirkulační tkáň, složená z tekuté plazmy a buněk. Hlavní funkce krve je dopravovat živiny a stopové prvky do tkání a odvádět odpadní produkty (nap.kyselinu mléčnou). Krev také transportuje buňky a různé substance mezi tkáně a orgány. Buňky imunitního systému jsou leukocyty, které chrání tělo před infekcí. Krví jsou přenášeny také hormony, které působí na různé orgány. Průměrný lidský organismus obsahuje 4 - 6 litrů krve, což je asi 8 % tělesné hmotnosti.

Ženy mívají míň krve než muži. Množství se může měnit. Krev je červená v rozsahu od světle červené, když je okysličená po tmavě červenou, když okysličená není. Červená barva pochází z hemoglobinu, což je metalproteinová sloučenina obsahující železo. Krev se pohybuje v cévách a její oběh je zajišťován srdcem (svalovou pumpou), proudí do plic pro okysličení a pak je cirkulována tělem přes tepny. Transportuje metabolické odpadní produkty, léky a jiné cizí chemikálie do jater na eliminaci a do ledvin na vyloučení v moči. Je složena z několika typů krvinek, které tvoří asi 45 % celé krve. Ostatních 55 % je krevní plazma.

Popis krvinek
  • červené krvinky neboli erytrocyty
  • bílé krvinky neboli leukocyty
  • krevní destičky neboli trombocyty
Bílé krvinky (leukocyty) jsou součástí imunitního systému. Ten kontroluje průnik mikroorganizmů a cizích částic do těla a bojuje proti infekcím. Leukocyty vznikají v kostní dřeni a vyplavují se do krve.

Druhy leukocytů

leukocyty – monocyty
leukocyty – lymfocyty
leukocyty – neutrofily

Červené krvinky (erytrocyty) – jsou nejpočetnější složkou krve. Jejich počet je u mužů a žen různý. Pohlavní rozdíly jsou dány vlivem pohlavních hormonů (testosteron, estrogen).

funkce červených krvinek
  1. transport dýchacích plynů – kyslíku (z plic ke tkáním ) a oxid uhličitého ( z tkání do plic )
  2. udržování stálého pH krve
Krevní destičky (trombocyty) - normální počet krevních destiček se pohybuje kolem 120 000 – 400 000 / mm3. Nedostatek destiček v krvi je zapříčiněn nízkým obsahem imunoglobuliny a vitaminu B12.

Onemocnění krve


Leukemie – je zhoubné onemocnění při němž dochází v kostní dřeni k bujení a hromadění některých bílých krvinek. Bez léčení je většina případů smrtelná, avšak mnoho pacientů se příslušnou léčbou vyléčí. Podle toho, které buňky jsou postiženy, rozeznáváme dvě formy leukemie lymfoblastickou a myeloidní. Obě mohou být akutní ( postupují rychle ) nebo chronické ( vznikají pomalu a trvají dlouho). Nejběžnější dětská leukemie začíná ve věku až tří až šesti let a bývá to akutní leukemie lymfoblastická.

Hemofilie – je vrozené onemocnění se zvýšenou krvácivostí na základě krevní srážlivosti.

Anémie – chudokrevnost je onemocnění při němž je v krvi sníženo množství krevního barviva hemoglobinu.

AIDS – je onemocnění, kdy dochází k selhání obranyschopnosti.

Trombóza – je stav, kdy krev přijde z tekutého do pevného stavu a vzniká krevní sraženina, který se nazývá trombus. K jejímu vzniku přispívá poškození cévní stěny.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-106
34_zahajeni_2609-175...
44_1soutezni_den_270...
P6265891
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.