Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

B echtěrevova nemoc je chronické kloubní zánětlivé onemocnění. Touto nemocí trpí více muži než ženy. Nemoc začíná již od 15 až 30 roku pacienta. Většinou však bývá odhalena později, protože její průběh je zdlouhavý. Nejprve se dostaví bolesti v oblasti křížovo-kyčelního kloubu a to většinou v noci, nebo po delším sezení. Zpočátku stačí se trochu rozcvičit a bolest ustoupí. Problémy za čas samy zmizí na dobu několika týdnů, nebo i měsíců. Pak se znovu objeví, a tak se střídá bolestivé období s nebolestivým.

Bolest se však zpravidla stupňuje. Dočasná úleva od bolesti často vede postiženého k myšlence, že je zdravý a nepotřebuje lékařskou pomoc. Nemoc však pořád probíhá. Někdy tři měsíce, většinou však několik let. Přitom v případě Bechtěrevovy nemoci je velice důležité odhalit nemoc včas. Nelze ji totiž léčit, ale je možné její průběh aspoň zpomalit.

Proč Bechtěrevova nemoc vzniká, není dnešním odborníkům úplně jasné. Je známo, že tato nemoc je spojování s výskytem antigenu HLA-B27. Jsou to vlastně molekuly na povrchu buněk. Podle nich rozeznává imunitní systém, jestli se jedná o vlastní buňky, nebo cizí.

Až 90 % nemocných Bechtěrevovou chorobou má buňky takto označené a jejich imunitní systém je omylem považuje za buňky cizí. A tak se stane, že imunitní systém napadne bakteriemi tyto buňky a ničí je. Přítomnost antigenu HLA-B27 nemusí vždy znamenat, že pacient onemocní Bechtěrevovou chorobou, ale toto riziko je velké.

Příznaky Bechtěrevovy nemoci
 • Bolest křížovo-kyčelního kloubu.
 • Celkové projevy zánětu (bolest, teplota, únava…).
 • Postižení velkých kloubů zánětem (koleno, kyčel).
 • Postižení kloubu prstů.
 • Ztuhnutí původně chrupavčitého připojení žeber k hrudní kosti způsobuje problémy s dýcháním a bolest hrudníku.
 • Ztuhnutí páteře, její shrbení a předklonění. Chronická bolest v dolní části páteře.
 • Zánět oční duhovky a řasnatého tělíska, který se projevuje bolestí očí a zvýšenou citlivosti na světlo.
Léčba Bechtěrevovy nemoci
 • Nesteroidní antirevmatika, která zmírňují zánět, otoky a bolest. Nejvíc se používá ibuprofen, který má však vedlejší účinky. Při dlouhodobém používání je nebezpečí žaludečního nebo dvanáctníkového vředu.
 • Imunosupresivní léky, které potlačují chybnou reakci imunitního systému. Dojde ke zmírnění příznaku nemoci. Současně je však zhoršena imunita organismu proti jiným chorobám.
 • Kortikoidy, účinně potlačí zánět i chybnou imunitní reakci. Mají však hodně nežádoucích účinků.
 • Biologická léčba je nejnovější. Cíleně ovlivňuje imunitní reakci organismu. Působí rychle a cíleně. Její dostupnost je však omezená.
 • Dále lze Bechtěrevovou chorobu léčit kryoterapií a rázovou vlnou.
 • Nezbytnou součástí léčby je rehabilitace pod vedením rehabilitačního pracovníka, následné masáže, nácvik správného držení těla, dechové cvičení a pravidelné cvičení doma.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-01
krajsky-odborn05
img_3696
v-dolina2011-08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.