Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kryoterapie

Kryoterapie

K ryoterapie je působení extrémně nízké teploty na lidské tělo. Je to rehabilitačně-léčebný postup. Kryoterapie je lokální, nebo celková. Při lokální kryoterapií chlad působí jen na potřebné místo, během celkové kryoterapií chlad působí na celé tělo.

Lokální kryoterapie se dělí na léčebně-rehabilitační směr a na chirurgický směr.
  • Léčebně-rehabilitační směr, ten se aplikuje na určitou část těla pomocí spreje, gelu, nebo prouděním chladného vzduchu, vířivé koupele a chůzí v ledové vodě. Nejčastěji se používá proudění chladného vzduchu o teplotě -30 °C. Tato terapie trvá několik vteřin až minut a používá se hlavně u revmatických a degenerativních změn, dále u zánětu pohybového ústrojí, po operacích a proti bolesti a otokům. Výhodou této metody je, že chlazení lze přesně dávkovat na určité místo.
  • Kryochirurgie se využívá hlavně při kožních problémech, estetice a onkologii. Tady se pracuje s teplotou -89 °C. Provede se rychlé a hluboké zmražení tkáně, která pak při rozmrazování odumře. Takto se odstraňují bradavice, kožní nádory, fibromy, papilomy, solární keratomy, jaterní skvrny a hemangiomy.
Celková kryoterapie se provádí v kryokomoře, kde je teplota -110 °C. Před zahájením kryoterapie je nutné lekařské vyšetření. Terapie se provádí většinou skupinově po 2 nebo 3 pacientech. Před vstupem do kryokomory je nutné minimalizovat pohyb a pocení. Pot je totiž nežádoucí. Nezbytné jsou rovněž plavky, uzavřené boty, rouška přes ústa, čelenka a rukavice.

Pacienti na začátku vstoupí do 1. a 2. předkomory na několik málo sekund a pak přejdou na 2–3 min. do terapeutické komory. Zde je velmi suchý vzduch a díky tomu je nízká teplota pro člověka přijatelná. Je vhodné provádět mělký nádech a prudký výdech. Doporučuje se pomalý pohyb, hlavně rukou, protože jinak hrozí omrzliny. Během terapie jsou pacienti v kontaktu s terapeutem. Po pobytu v kryokomoře je nezbytné kineziologické cvičení, které trvá asi 30 minut.

Po vystoupení z kryokomory dojde většinou k zčervenání kůže, to by mělo za chvíli přestat. Vzácně se objeví na kůži puchýřky nebo jiné poranění kůže. Zde je vhodné se o dalším průběhu léčby v kryokomoře poradit s lékařem.

V případě, že se pacient po návratu z kryokomory nemůže zahřát, i když je vhodně oblečen, je lépe se poradit s lékařem a zkrátit pobyt v kryokomoře. Není však nutné terapii úplně ukončit.

Kryoterapie se doporučuje při revmatických a regeneračních procesech, zánětlivých onemocněních pohybového aparátu, při zánětech kloubu, dně, onemocnění páteře, záněty svalů, šlach a kloubů, osteoporózy, dále k léčbě po úrazu a po operaci. Dále je vhodná k léčbě lupénky, ekzému, úzkostných stavů a migréně.

Kryosaunu navštěvuji i vrcholoví sportovci.

Nejlepších výsledků v kryokomoře se dosáhne při dvou sezeních denně s tříhodinovým odstupem. Těchto sezení by mělo být 12 až 20 v jedné sérií. Ročně se doporučuje absolvovat jedno až dvě sezení.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-07
v-dolina2011-24
IMG_0107
IMG_5430
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.