Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Čaj

Čaj

aj pochází ze středověké Číny z třetího tisíciletí před našim letopočtem. Čínská legenda praví, že čaj byl objeven zcela náhodně. Tehdejší císař Shen Nung si na své cestě chtěl převařit z hygienických důvodů vodu. Vítr mu do vroucí vody zavál několik lísků z blízkého keře. Císař chtěl lísky odstranit, ale voda mu zavoněla, když ji ochutnal, zjistil, že má příjemnou chuť a povzbudivé účinky. Byl tímto objevem nadšený a nápoj pojmenoval „te“.

Teprve v letech 907–618 před naším letopočtem se rozšířilo pití čaje mezi lidmi. Sklizený čaj se napařil a slisoval do tvaru koláče nebo cihly. Před přípravou čaje pak v hmoždíři čaj rozdrtili na prášek a ten pak uvařili ve vodě. Uvařený čaj potom našlehali bambusovou metličkou. V té době lidé pili zelený čaj.

Kolem roku 1190 se čaj dostává do Japonska. Semínka čaje tam propašoval buddhistický mnich Eisei. Do Evropy se čaj dostal až v roce 1610 holandskou obchodní lodí. Byl tady ovšem problém. Doprava čaje z Číny do Evropy trvala déle než rok. Čaj byl proto velmi drahý a hlavně, za tu dobu ztrácel své aroma. Aby čaj neztrácel svou kvalitu, bylo nutné provést fermentaci zelených čajových lístků. To znamená, že lístky čajovníku se mechanicky naruší. Působením teplého a vlhkého vzduchu dojde k oxidaci a změně barvy na černou. Tento proces trvá nejméně jeden týden. Tak vznikl černý čaj. Jeho cena klesla teprve v 18 století.

Základní dělení klasických čajů

Zelený čaj původní čaj z Číny. Čajové lísky se jen suší po dobu dvou týdnu, neprobíhá zde proces fermentace a proto je čaj zelený.
Bílý čaj je z mladých a ještě nerozvinutých lístků, kdysi velmi vzácný.
Černý čaj je upravovaný fermentací, obsahuje kofein a má silné aroma.

Vedle těchto klasických čajů známe dále i čaje:
Ovocné, ty jsou většinou vyrobené z ibišku, šípku, pomerančové kůry a jablka. Může se do nich přidat sušené ovoce.
Pečený čaj se vyrábí z různého ovoce s přídavkem skořice, zázvoru, hřebíčku, citrónové šťávy a cukru. Vše se dá zapéct do trouby.

Příznivé účinky čaje

Zelený čaj pomáhá při onemocnění dásní, zpomaluje růst bakterií, snižuje hladinu cukru a cholesterolu, chrání před rakovinou a snižuje tělesnou hmotnost.
Černý čaj příznivě ovlivňuje mozek, trávicí trakt, nervový systém, snižuje cholesterol, cukr a nebezpečí infarktu. Obsahuje vitamin B1, B2, C a A. V černém čaji jsou i minerály a to fluor, draslík a éterické oleje.
Bílý čaj obsahuje antioxidanty, které zabraňují předčasnému stárnuti, pomáhají proti bakteriím, snižují krevní tlak a cholesterol, zlepšují zažívání a imunitu. Pozitivně ovlivňuje psychiku, zažívací trakt a srdce. Je vhodný i pro úpravu hmotnosti.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140803
63_vylet_2809-1407
img_3726
v-dolina2011-20
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.