Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Dna – nemoc králů

Dna – nemoc králů

D na je forma artritidy způsobené neschopností těla metabolizovat kyselinu močovou. Důsledky této poruchy je hromadění krystalů kyseliny močové v kloubech. Projevuje se bolestivými otoky kloubů. Většinou bývá postižený jeden kloub, nejčastěji je to palec u nohy. Zasažena však mohou být i kolena, zápěstí a kotníky. Dna byla a je nemocí z nadbytku. Přesná příčina tohoto onemocnění není známa, ale často se tato nemoc dědí. Dna také bývá spojena s obezitou, zvláště pak, když jsou tukové zásoby v břišní dutině.

Příznaky dny

Náhlá prudká bolest v patním kloubu nebo bolest palce u nohy. I když je dna velmi bolestivá, není u nás vzácná. Většinou touto nemocí trpí muži. U dny se mohou vyskytnout ledvinové kameny a vysoká teplota. Dnu neboli pakostnici způsobuje vysoká hladina kyseliny močové v krvi.

Léčba dny

O dnu se jedná tehdy, pokud krevní testy ukážou vysokou hladinu kyseliny močové. Léčí se většinou léky, které vylučování kyseliny močové zvyšují, tím se zpomalí tvorba krystalů. Doporučuje se vyhýbat acylpyrinu, neboť ten způsobuje zadržování kyseliny močové v organismu. Dále se dá nemoc zmírnit snížením a udržováním tělesné váhy podle dobře připraveného jídelníčku. Naopak je zajímavé, že hladovění může nemoc zpátky vyvolat. Nemocní dnou by měli vypít velké množství tekutin a důležitý je také pohyb. Při problémech se předepisují léky proti zánětu (antirevmatika, analgetika).

Zanedbání dny způsobuje

  • degenerace kloubů
  • metabolické poruchy
  • onemocnění oběhového systému
Jaké zvolit potravinové doplňky
  • bromelin
  • omega 3 mastné kyseliny z rybího tuku
  • lněný olej
  • vitamin C a E

V jídelníčku vynechejte tuky, rafinovaný cukr, uzené maso, nadbytek bílkovin, vnitřnosti.

Co jíst?

Na dnu příznivě působí konzumace čerstvých jahod a třešní. Pokud nejsou čerstvé, může být i kompot. Mělo by se jíst hodně čerstvého ovoce a listové zeleniny kvůli draslíku. Draslík podporuje vylučování kyseliny močové tím, že udržuje zásadité pH v moči. Dále se doporučuje jíst polotučné mléčné výrobky, nedráždivé koření, potraviny bohaté na zinek (mrkev, česnek, naklíčená zrna).

Kyselina močová je velmi málo rozpustná ve vodě. Vysoké hladiny kyseliny močové mohou vést k ukládání jejích krystalů. V tkáních, a to hlavně v ledvinách, močových cestách, se mohou krystaly kyseliny močové podílet na vzniku močových kamenů.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-10
61_vylet_2809-1353
m-r-polsko2011-04
m-r-polsko2011-09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.