Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Zdravé a výživné potraviny nemusí být vždycky velké

Zdravé a výživné potraviny nemusí být vždycky velké

U rčitě se mnou budete souhlasit, že to, jak je která potravina velká, neovlivňuje, jaký má vliv na zdraví. Samozřejmě existují velké potraviny, kterým jejich pozitivní účinky nikdo nemůže upřít, třeba takový vodní meloun. Ale jsou tady také potraviny malé, a přitom velmi bohaté na vitamíny a další živiny. Například maliny, borůvky, ostružiny nebo rybíz. Jsou to v podstatě jen takové malé bobulky, ale přinášejí našemu organismu mnoho prospěšného. Nesmíme také zapomenout na nejrůznější semínka. Jsou to sice drobečky, ukrývají však často v sobě hotové výživové poklady.

O potravině, kterou se dnes budeme zabývat, jsem se ještě nezmínila. Opět se bude jednat o ořechy. Tentokrát to budou oříšky kešu. Zná je snad každý a jsem přesvědčená, že řada z vás si na nich také ráda pochutnává a dobře dělá. Tyto oříšky mají oproti svým lískovým a vlašským kamarádům tu výhodu, že je nemusíme loupat, než je sníme.

Kešu ořechy rostou na až dvanáct metrů vysokém tropickém stromě. Tento strom má poměrně zajímavé a docela legrační jméno. Říká se mu totiž ledvinovník. Ledvinovník je příbuzným manga a pistácie. Oříšky kešu jsou jeho nažkami, velice jedlými. A která že to země je tou šťastnou zemí, v níž má tento strom svůj domov? Nebudu vás dlouho napínat, je to severovýchodní Brazílie. O ledvinovníku se dá směle říct, že je to dlouhodobý cestovatel. Cestoval totiž již od 16. století spolu s portugalskými mořeplavci do Mozambiku a pobřežních částí Indie. V dnešní době se už samozřejmě vyskytuje po celém světě, konkrétně v suchých tropických oblastech. Jeho plody, čili kešu oříšky jsou hlavním důvodem, proč se strom pěstuje. Využití ledvinovníku je však daleko širší, než se zdá. Kromě plodů se využívají i „kešu jablka“, kůra i větve stromu. Ty už ale nejedí lidé, nýbrž dobytek. Z plodů se navíc lisuje šťáva, která pak slouží k výrobě alkoholu. Ledvinovník nelení. Pracuje „v potu čela“ velmi pilně a zároveň skutečně efektivně. Jediný strom dokáže zajistit úrodu až padesát kilogramů oříšků ročně. To je dost slušný výkon, když navíc vezmeme v úvahu, jak dlouho už tento druh stromu obohacuje náš jídelníček, co říkáte?

A proč se vlastně vyplatí kešu oříšky jíst? Především pro jejich vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které, jak známo, dovedou snížit hladinu cholesterolu v krvi, což je skvělá schopnost. Nejsou chudé ani na vitamíny A, B1 a E, také na minerály, jmenovitě na železo, což je dobrá zpráva především pro osoby trpící chudokrevností, dále pak zinek, hořčík a další. Pyšní se rovněž velkým množstvím betakarotenu a stopových prvků, které pomáhají naším buňkám růst. Léčebně působí i na oči, sliznici a kůži. Tyto oříšky vám také zaručeně zlepší náladu. Právě vysoký obsah vitamínů a minerálů, hlavně vitamínů skupiny B, z nich udělal přírodní antidepresiva. Možná byste rádi věděli, kolik jakých živin se v kešu oříšcích nachází. Pro ty z vás, kteří se snaží vyhýbat tukům, bohužel nemám příliš dobrou zprávu, protože obsah těchto látek v kešu ořeších je poměrně vysoký až 50 %. 25 % tvoří cukry a zbylých 20 % připadá na bílkoviny.

Myslím, že toho, že by vám tento druh oříšků nechutnal, se není třeba obávat. Jejich chuť je nasládlá a řekněme si upřímně, kdo nemá rád sladké. Navíc, když si dáme nějakou sladkost, míváme pak někdy výčitky kvůli kaloriím, zdraví, postavě atd. Za tuhle dobrotu se rozhodně nemusíte stydět, protože vám dodá řadu potřebných živin. Nikde také není napsáno, že je nutné jíst kešu ořechy samostatně, klidně z nich můžete vyrobit nějaké jídlo. Zkuste je třeba rozmixovat s vodou, medem a rozinkami. Získáte sladký krém. Tento krém by se mohl stát báječným moučníkem po snídani, obědě nebo večeři. Pokud náhodou patříte k těm lidem, kteří si na sladké opravdu moc nepotrpí, ale zato například holdujete česneku, pak bude pro vás řidší omáčka, připravovaná z rozmixovaných kešu, soli, bylinek a česneku, přímo ideální. Máte-li rádi koktejly, pak se nemusíte bát, že byste se s kešu oříšky nesetkali. Právě koktejlů jsou totiž tyto oříšky oblíbenou součástí. Pochopitelně nesmíme vynechat ani kešu slané a pražené. Můžete si také dát celé kešu oříšky v některém z indických vegetariánských a čínských smažených jídel.

O popularitě kešu oříšků svědčí fakt, že v žebříčku světové prodávanosti ořechů jim patří druhé místo. Předběhly je jenom mandle. Jak již bylo naznačeno v některém z prvních odstavců článku, nikde nepotkáte takového prodavače, který by vám je prodal ve skořápce. Představte si, že velké množství oleje se z oříšků odstraňuje tepelně, po vyloupnutí. Spořádat každý den na posezení celý balíček solených pražených oříšků, nebo je nahradit čokoládou s oříšky, to není rozhodně dobrý nápad. V takové podobě vám oříšky příliš neprospějí. Pokud si myslíte, že nezáleží na tom, v jaké úpravě je konzumujete, pak vám musím oznámit, že jste na omylu. Oříšky jsou nejzdravější v přírodní formě, nesolené a nepražené. Tak na to pamatujte a nezapomínejte ani na to, že ani s konzumací oříšků v přírodní formě by se to nemělo přehánět. Ale občas si samozřejmě nějaký ten pražený či solený kešu oříšek dát můžete. Sem tam nemohou uškodit.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231615
62_vylet_2809-1406
v-dolina2011-13
IMG_1018
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.