Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Léčivé houby v boji proti rakovině - Outkovka pestrá

Léčivé houby v boji proti rakovině - Outkovka pestrá

O utkovka pestrá (Trametes versicolor) je houba vyskytující se na všech kontinentech. Patří mezi tak zvané houby bílé hniloby a roste na odumřelých kmenech nebo pařezech převážně listnatých stromů, zejména na dubu, buku, bříze, habru nebo třešni, méně často pak na dřevě jehličnatých stromů nebo živých stromech. Typické jsou pro ni vzájemně srůstající klobouky ve velkých trsech, mnohobarevné vějíře, které rostou buď vedle sebe, nebo střechovitě nad sebou. Plodnice postupně vysychají a vyschlé je můžeme uchovat po dlouhou dobu. Suchá houba je používána jako aranžmá do interiérů. Hlavně ale slouží jako účinný doplněk stravy s významnými léčivými účinky.

Houba byla po mnoho století používána proti rakovině především v Číně, Japonsku a Koreji a dnes i v universitní medicíně. Kromě toho se zde využívá její působení antimikrobiální, proti malárii nebo při posilování imunity. Mimo sloučeniny PSP totiž tato houba obsahuje i další účinné látky, jako jsou například beta-glukan-proteiny, polysacharidy K (PSK) nebo deriváty ergosterolu. Látka PSK jako uznané léčivo byla v Japonsku poprvé použita v roce 1987 k léčbě rakoviny. Tato látka má dnes v Asii široké použití k léčbě jaterních chorob, zvýšení imunomodulace a slouží údajně jako prevence rakoviny jater. PSK (krestin) nejen aktivně potlačuje růst určitých rakovinných buněk, ale i podporuje imunitní systém, přičemž se působení zvyšuje v kombinaci s ozařováním i chemoterapií. Nejlepší výsledky byly získány s použitím PSK při léčbě rakoviny děložního krčku. PSK i PSA zvyšují aktivitu některých složek imunitního systému (interleukinu, T- lymfocytů, NK buněk). Experiment byl proveden i v Austrálii a bylo prokázáno, že přírodní substance houby je účinná 100% proti kmenovým buňkám rakoviny prostaty a potlačuje vytváření i jiných tumorů.

Pro svůj specifický obsah látek je využívána Outkovka pestrá k odbourávání volných radikálů v organismu a jako imunostimulátor, při léčbě nádorových onemocnění, např. rakovině plic, prsu, prostaty, jícnu, žaludku, dále také střev, melanomu apod. Antivirální působení houby je původce rakoviny děložního čípku - viru HPV. Zmírňuje následky radioterapie a chemoterapie. Posiluje játra a ledviny i celkově organismus při chronickém únavovém syndromu a autoimunitních onemocněních. Její využití je i při skleróze multiplex, EB viróze, Raynaudově syndromu, Sjoegrenově syndromu, diabetu a revmatoidní artritidě. Dále při Burkittově lymfomu, Hodgkinově nemoci, při boji s chlamydiemi a infekcemi stafylokoka aurea. Snižuje vedlejší účinky kortikoidů a cyklofosfamidů. Houba má detoxikační působení a je proto vhodná i na cirhózy jater i alkoholické.

Houbu nalezneme v produktech pod názvem Coriolus. Může nám být dobrým pomocníkem v boji při zákeřných nemocech, kdy klasická medicína selhává.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140766
rovna_prava_pro_vsec...
img_9082
44_1soutezni_den_270...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.