Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Přírodní medicína – čakry

Přírodní medicína – čakry

akry si můžete představit jako lotosové květy navlečené na páteři, v nichž proudí energie. Když je jí moc nebo naopak málo, odrazí se to na našich náladách, ale i na zdraví. Základních čaker je sedm a každá z nich souvisí s různými orgány, životními situacemi, barvami, ale i kameny. Když se vám podaří energii v čakrách správně rozproudit, budou vám tělo i psychika fungovat na sto procent.

První čakra je kořenová.
Najdete ji mezi konečníkem a pohlavními orgány a její energie směřuje dolů k zemi. Je základem naší energie a mívá červenou barvu. Je spojená se zemí, dává nám pocit jistoty, ukotvení a vnitřní síly. Právě v první čakře sídlí naše základní životní energie.

Souvisí s páteří, kostmi, konečníkem, ale i s tvorbou krve. Problémy v této čakře se projevují naší agresivitou a neschopností žít svůj život, radovat se z něj a překonávat překážky. Pokud nefunguje dlouhodobě, začnou se objevovat nemoci močového ústrojí, impotence, neschopnost prožívat sex.

Rozproudit toto energetické centrum vám pomůže červená barva. Pořiďte si šaty a doplňky v rudé, nebo si prostě jen představujte, že vám tato barva září v místě, kde čakra sídlí. Pomůžou i drahé kameny: achát, hematit, granát, červený korál či tygří oko. Z vůní si vyberte cedr či hřebíček.

Druhá čakra je sakrální.
Je nad pohlavními orgány, spojena křížovou kostí, a otevírá se směrem dopředu. Je centrem pocitů, sexuální energie i kreativity. Tato čakra ovlivňuje naše vztahy k mužům i to, jak prožíváme sex. Týká se rozmnožovacích orgánů, ledvin, močového měchýře, krve, mízy, ale i trávicích šťáv.

Nemoci spojené se špatnou funkcí této čakry jsou menstruační obtíže a neplodnost. Co se týče pocitů, může vás trápit nedostatek ženskosti, hrubost, potlačování emocí nebo odmítání sexu.

Zázračně na ni působí oranžová barva, ale i pobyt u moře či pohled na tekoucí řeku. Z drahokamů pak karneol, citrín nebo zlatý topas. Vůni byste si měla pořídit santálovou.

Třetí čakra je solar-plexus.

Najdete si ji asi dva centimetry nad pupkem, otevírá se směrem dopředu, a tudy přijímáme sluneční energii. Je centrem naší síly, vůle, ale i emocí. Týká se spodní části zad, břicha, trávicího systému, žaludku, jater, sleziny a žlučníku.

Když se zablokuje, můžete mít pocit, že nic nezvládnete, bojíte se a snadno se vzdáváte. Na zdraví se problémy s třetí čakrou projevují nemocemi jater a slinivky.

Pomůže vám spousta slunce nebo žluté a zlatožluté barvy, která vám vrátí chuť do života. Pokud máte pocit, že právě vám chybí, kupte si náhrdelník s tygřím okem, jantarem nebo se slunečním kamenem. Z vůní vsaďte na levanduli, rozmarýn a bergamot.

Čtvrtá čakra je srdeční.
Její centrum je uprostřed prsou ve výši srdce a otevírá se směrem dopředu. Díky ní cítíte lásku, harmonii a radost. Týká se srdce, hrudníku, spodní části plic, krevního oběhu a kůže.

Chybí vám láska, jste zranitelná, závislá, nešťastná a opuštěná? Možná máte zablokovanou právě tuto čakru. Pokud s tím nezačnete něco dělat, časem se o vás může pokoušet infarkt nebo nemoci cévního systému.

Co vám pomůže? Skvělé jsou nečastější procházky v přírodě, zelená, růžová a zlatá barva, růženín nebo růžový olej.

Pátá čakra je krční.
Tady sídlí vaše schopnost dorozumět se se světem, vyjádřit svůj názor a umět si o věcech promluvit. Je mostem mezi myšlenkami a reakcí. Sídlí mezi krční jamkou a ohryzkem. Týká se krku, týlu a spodní čelisti, uší, hlasu, hrtanu, horní části plic, průdušek, hltanu a paží.

Její disharmonie se projevuje strachem mluvit na veřejnosti nebo s neznámými lidmi, vadami řeči i nepříjemným zabarvením hlasu.

Pomůže vám šátek v modré barvě, ale i akvamarín, tyrkys nebo vůně šalvěje či eukalyptu.

Šestá čakra je takzvané třetí oko.
Sídlí uprostřed čela a souvisí s intelektem, intuicí, ale i vyššími duchovními silami. Pomůže vám vidět i pod povrch, rozpoznat nebezpečí a řídit se vnitřním hlasem. Týká se obličeje, očí, nosu, dutin a centrálního nervového systému.

Když se zablokuje, můžete trpět záněty očí a dutin, rýmou, bolestmi hlavy nebo poruchami vidění. Možná jste příliš přízemní a odmítáte všechno tajemné.

Pomůže vám spojení s „třetím okem“. Usnadní vám to vůně máty a jasmínu, z kamenů idigově modrý safír, ametyst nebo fluorit. Barvy, které pomáhají dát tuto čakru do pořádku, jsou modrá a žlutá.

Sedmá čakra je korunní.
Je protipól té první, najdete ji nahoře uprostřed nad temenem hlavy a otevírá se nahoru. Tudy přijímáme energii z vesmíru, která nám pomáhá si uvědomit, kdo jsme, co chceme a jaké je naše životní poslání. Týká se velkého mozku a šišinky mozkové.

Jako jediná ze sedmi čaker se nemůže úplně zablokovat, je jen více nebo méně otevřená. Její zavření souvisí s Parkinsonovou nemocí, depresemi, schizofrenií, demencí, ale i s nepřekonatelným strachem, nejistotou a ztrátou životního směru.

Co vám pomůže: Představujte si, jak vám nad hlavou září fialová, bílá nebo zlatá barva a prostupuje do vašeho těla. Zapalte si aromalampu s kadidlem a pod polštář si dejte ametyst, křišťál či jadeit.

Ivana Niemczyková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

07-opava-jakartovice
img_3675
hipo6
01_prijezd_2409-1528
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.