Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Splněné přání ukryté ve skořápce

Splněné přání ukryté ve skořápce

K do by neznal jednu z nejslavnějších a zároveň nejoblíbenější pohádku všech dob „Popelka“, která vypráví o chudé, ale hodné, poctivé a pracovité dívce, které poroučela zlá macecha a nevlastní sestry a která nakonec dostala prince za muže. Ke štěstí Popelce pomohly také tři kouzelné oříšky. Začít článek vzpomínkou na tuto pohádku, možná nebyl nejlepší nápad. Protože Popelčiny oříšky byly lískové, kdežto nás dnes budou zajímat ořechy vlašské.

Je ovšem jasné, že abychom si mohli pochutnat na jakémkoliv ovoci, musí to ovoce nejdřív vyrůst. A tak si před tím, než se dostaneme k samotným ořechům, řekneme něco o stromu, na kterém rostou. Vlašské ořechy nám dává ořešák královský. Někdo by mohl říct, že začíná přinášet užitek poměrně pozdě, protože začíná rodit teprve v osmi nebo dokonce v deseti letech věku. Ale když si to srovnáte s člověkem, tak člověk je v osmi a v deseti letech ještě dítě, které také nemůže, ba dokonce ani nesmí pracovat. A vzhledem k tomu, že pro tento strom není problém dožít se sta let, o čemž si mnoho lidí může nechat jen zdát, tak snad není důvod mu vyčítat, že začne přinášet úrodu o pár let později po zasazení. Nehledě na to, že nejdřív musí sám vyrůst.

Ořešák královský se dokonce výjimečně může dožít až tři sta let, což už se nám lidem vůbec nepoštěstí. Takovou má ten strom výdrž. Jeho konečná výška je přibližně dvacet metrů. Nepravá peckovice s jádrem, takový je jeho plod a právě jádro nazýváme vlašským ořechem. Vlašský ořech se může pochlubit výbornou chutí a kromě ní mu samozřejmě nechybí ani léčivé vlastnosti. V medicíně se však k léčbě nevyužívá jenom jádra, ale také listů a oplodí. Každá část má jinou dobu, kdy se jí sbírá. Jako první se sbírají listy, v červnu. Slupky a nezralé plody přicházejí na řadu v červenci a v srpnu. Jako poslední se v průběhu září sbírají zralé plody. Dřevo ořešáku se pyšní dobrou kvalitou a vyrábí se z něj především nábytek. Ze zelených slupek je dodnes připravováno žluté barvivo. V dřívějších dobách byl také zdrojem hnědého barviva, které z něj bylo získáváno. O tom, že ořešák královský a vlašské ořechy byly známé už ve starověkém Římě, svědčí latinský botanicky název stromu. Strom, který zní Juglans regia. Právě název Juglans vznikl ve starém Římě podle boha Jupitera, kterému byl daný strom také zasvěcen. Název se dá rozdělit na dvě slova Jovis glans, což znamenalo doslova Jupiterův žalud.

O ořešáku královském už toho víme docela dost, je načase se zaměřit na jeho plody a konkrétně na jádro jeho plodu, tedy na vlašský ořech. Jak již bylo výše uvedeno, léčivé jsou i listy ořešáku. Jejich vlastnosti jsou totiž antiseptické a protizánětlivé. V těchto listech se totiž nachází silice, tříslovina, flavonoidy, juglon, což je látka, která se z chemického hlediska podobá vitamínu K. Kromě toho v nich najdete i hořčík, kyselinu elagovou, karotenoidy, přírodní kyselinu askorbovou. Nálev z listů slouží k desinfekci, ke kloktání, pokud někoho trápí zánět dutiny ústní. Je dobrý také k vymývání akné, záněty kůže i opruzeniny. Podle lidové medicíny dokáže zastavit krvácení například při zánětech trávicího ústrojí, při kterém by mohlo dojít ke kapitálnímu krvácení. Příliš se vám potí dolní končetiny? V tom případě nemusíte hned utrácet hromady peněz za drahé krémy. Stačí když si připravíte koupel a přidáte do ní ořešák.

Dřevo z ořešáku není jediné, co je na ořešáku kvalitní. Vysokou kvalitu má i olej, který se lisuje z vlašských ořechů. Právě tento olej obsahuje nenasycené mastné kyseliny, ve kterých je železo, selen, zinek, vitamín E a skupina vitamínů B. Napadlo vás někdy, že tvar ořechů je docela podobný tvaru lidského mozku? Přiznám se, že mě osobně ne. Ale něco na tom asi bude. Vlašské ořechy navíc mají plné právo se našemu mozku podobat, jelikož mimo jiné i díky nim se rozvíjejí více než tři tucty neurotransmiterů, bez kterých se mozek neobejde. Navíc vám pomohou zvýšit chuť k jídlu. Stejně jako listy i ořechy působí i protizánětlivě. Podle výzkumů mají pozitivní vliv i na srdečně-cévní onemocnění, dovedou regulovat krevní tlak, snížit hladinu cholesterolu. Jsou vhodné i pro ty, kdo trpí aterosklerózou. Pacienti s artritidou nebo se zánětlivými vyrážkami je konzumují coby doplňkovou potravinu.

Pochutnávat si na vlašských ořeších je bezesporu dobrý nápad, kterého bychom se měli držet. Není však nutné denně spořádat těchto ořechů nějak moc. Bohatě stačí, když denně jich denně sníme asi tak kolem pěti kusů. Je to skvělé preventivní opatření. Zato je potřeba jíst je pravidelně a dlouhodobě, tedy pokud chceme, aby se projevily jejich léčebné účinky. Kromě toho je nutné i správné skladování na temném a suchém místě a to z toho důvodu, že olej v jádrech poměrně snadno oxiduje. Žluklé ořechy pochopitelně přicházejí o léčebné účinky a my místo výtečné chuti cítíme leda pachuť. Ba, co víc, mohou být rázem pro organismus škodlivé. Pokud se rozhodnete ořechy vyloupat a pak budete skladovat jen jádra, rozhodně jim nedopřávejte vzduch. Naopak udělejte všechno proto, aby se vzduch k jádrům vůbec nedostal. Můžete je také naložit třeba do medu. I ovoce mívá někdy teplou povahu a právě takovým ovocem jsou vlašské ořechy. Kromě toho jsou sladké chuti, jak jistě dobře víte. Možná díky své teplé povaze prospívají drahám ledvin, plic a tlustého střeva. Pro ledviny jsou výživou. Oblast kolem pasu dokáží prohřát stejně jako plíce. Astma se díky nim zlepší, střeva budou silnější. Navíc jsou podporou pro peristaltiku. Co se týče ořechového oleje, tak i pro ten je nejlepší temné, chladné, suché místo skladování, do kterého vzduch nepronikne. Byl-li olej lisovaný zastudena, pak je nutné, aby byl spotřebován co nejrychleji.

Každá hospodyňka dobře ví, jak jsou vlašské oříšky nepostradatelné v kuchyni. Plní se jimi koláče, šátečky a celá řada jiných sladkých pochoutek, na kterých si každý rád smlsne po jídle. Sladké tečky však nejsou zdaleka jediným druhem pokrmu, do kterého se tento druh ořechů výborně hodí. Klidně mohou být i součástí pomazánek. Můžete je použít jako drobenku na slané koláče nebo je přidat rovnou do slaného pečiva. Pokud děláváte piniové oříšky v bazalkovém pestu, co vám brání v tom nahradit piniové oříšky vlašskými? Rovněž mohou posloužit k zahuštění omáčky. Nelze vynechat ani vánoční cukroví, ke kterému vlašské ořechy neodmyslitelně patří a to nejen k vanilkovým rohlíčkům, ale i k mnoha dalším druhům.

Vlašské ořechy nám toho nabízejí opravdu hodně. Tak si jich několik rozlouskněte třeba ještě dnes. Krásné šaty na ples jako Popelka v nich sice nenajdete, ale zato si určitě pochutnáte a navíc prospějete svému zdraví. A být zdravý, to je snad to bezpochyby jedno z nejvroucnějších přání, jaké kdy člověk měl, stále má a vždycky mít bude. Takže ty oříšky jsou v podstatě skutečně kouzelné a dovedou plnit přání.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

cyklomaraton-k24-201...
p1140733
40_1soutezni_den_270...
34_zahajeni_2609-175...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.