Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Voda, tolik zdravá pro život člověka…

Voda, tolik zdravá pro život člověka…

V oda (H2O) je nejdůležitější sloučeninou na zemi. Vodu můžeme rozdělit do 4 základních vlastností - vodu prostou, minerální, slanou a bakchickou. Jako prostou (sladkou) označujeme vodu stékající po povrchu pevniny nebo vodu podzemní s nízkým obsahem rozpuštěných látek. Mezi přírodní se také počítá i voda minerální, je to voda, která má specifické, fyzikální a chemické vlastnosti. Slaná voda je převážně mořská. Brakchická voda, která ústí z řek do moří.

Vodu najdeme na zemském povrchu, atmosféře, v lidském těle, a je nezbytná pro rostliny a zvířata. Velké množství ji každý den spotřebujeme v domácnostech i v průmyslu, např. k výrobě chemických látek, v zemědělství, ve zdravotnictví apod…

Konzumace vody

Že konzumace vody má léčivé účinky, to věděli už naši předkové. Podle různých vědeckých zjištění vodu nenahradí žáden nápoj (káva, šťáva, čaj…). Tělo je závislé na svobodě této tekutiny. Organismus potřebuje vodu, bez ní by člověk nemohl existovat, je důležitá pro různé funkce. Voda je nejcennější komoditou uvnitř organismu, a pokud se jí do těla nedostává v dostatečném množství, je to špatné. Už když člověk dýchá, ztrácí podle zjištění asi 1 litr vody. Lidé by v žádném případě neměli dovolit, aby měli žízeň. Měli by pít po celý den, aby se nezatěžovaly ledviny. Když pijeme dostatek tekutin, je moč téměř bezbarvá, což je dobře. Pokud je moč zbarvená do žluta, znamená to, že se tělo začíná dehydrovat.

Chronické onemocnění způsobené nedostatkem vody

Mozek vnímá dehydraci i únavu během dne. Když je člověk ráno unavený, je to známka dehydrace. Dalšími známkami nedostatkem vody v organismu jsou deprese, hněv, rychlé reakce. Dále pak alergie, vysoký tlak, diabetes a také onemocnění oběhového systému. Pokud člověk vykonává namáhavou práci a je horké počasí, mělo by se vždy pít hodně tekutin, abychom vyrovnali nadměrné ztráty vody při zrychleném dýchání a pocení. Když pijeme hodně vody, můžeme si být jisti, že se vápník v moči rozpouští jinak. Když nepijeme, může krystalizovat a vytvářet ledvinové kameny. Voda také vyplavuje infekci močových cest.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

socialni-podnik02
m-r-polsko2011-03
IMG_5429
04-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.