Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Předmenstruační syndrom (PMS)

Předmenstruační syndrom (PMS)

T ímto syndromem trpí spousta žen, statistiky hovoří až o 80 % žen ve věku 20–40 let. Problémy se objevují převážně 14 dní před očekávanou menstruaci. Ženy trápí bolest hlavy, prsou a v podbřišku. Dostavují se velké změny nálad, nesoustředěnost, vztek, deprese a úzkost. Jsou často unavené, mají větší chuť k jídlu nebo naopak mají bolesti žaludku. Trpí změnou sexuální touhy. Mnohé ženy trápí otoky kotníků, prstů, pocit nafouklého břicha a zhoršení pleti.

Tělo se připravuje na menstruaci, dochází ke změně hladiny hormonů a to pak často vede k problémům, které nazýváme PMS. Bolesti můžou být tak silné, že ženu vyřadí na pár hodin, někdy i dnů z běžného života. Když se krvácení dostaví, většinou problémy zmizí. Naštěstí většinou tyto problémy pominou po prvním porodu.

Příznaky PMS můžeme snížit
  • Správnou životosprávou. Konzumovat nízkotučné potraviny, přiměřené množství bílkovin, sacharidů a vlákniny. Doporučuje se snížit příjem cukru, kofeinu a alkoholu.
  • Vhodným a pravidelným pohybem. Odborníci doporučují jógu, nebo břišní tanec.
  • Odstraněním, nebo alespoň omezení stresových situací.
  • Teplými obklady v místě bolesti.
  • Aromaterapií, tady je doporučován majoránkový, šalvějový, nebo levandulový olejíček.
  • Doplnění vitamínů a minerálů. Při menstruaci dochází ke ztrátě železa, proto je vhodné je doplnit konzumací potravin, jako jsou játra, ledvinky, kvasnice, dýňová a slunečnicová semínka. Rovněž jsou vhodné potraviny bohaté na vitamín B a C.
  • Od problému při menstruaci může pomoci pití bylinných čajů. Vhodné jsou čaje z kontryhelu, máty, heřmánku nebo fenyklu.
Pokud jsou bolesti příliš silné, je vhodné navštívit lékaře, který může předepsat léky nebo doporučit speciální dietu.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

54_vylet_2809-0957
P6231614
luhacovice-09
v-dolina2011-26
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.