Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Poklad Aztéků - semínka Chia (Salvia hispanica)

Poklad Aztéků - semínka Chia (Salvia hispanica)

S emínka chia [čia] jsou drobnými semínky šalvěje hispánské (salvia hispanica), jejichž původní domovinou je Latinská a Střední Amerika. Salvia hispanica byla hlavním zdrojem potravy pro americké domorodce celá staletí, hlavně Aztéky a Indiány při válečných výpravách. Nyní se pěstitelé k ní vracejí, neboť semínka mají bohatou nutriční hodnotu.

Šalvěj je poměrně náročná na kvalitu podnebí a půdy. Ideální podmínky pro pěstování rostliny chia jsou právě v Jižní Americe. Pěstuje se zde ve dvou variantách a to s bílými a fialovými květy. Bělokvětá šalvěj je zdrojem převážně bílých semínek, fialovokvětá těch tmavých. Rozdíly v nutričních hodnotách mezi bílými a hnědými semínky jsou minimální a záleží spíše na kvalitě půdy, ve které jsou pěstovány, než na barvě.

Chia semínka užívají sportovci před náročnými fyzickými i psychickými výkony. Přispívají k rychlejší stavbě svalů a tkání, takže jej využívají kulturisté, ale i atleti při dlouhodobé námaze. Obsahují totiž velké množství sacharidů, bílkovin (2x více než v jiných semenech), zdravých tuků, kyseliny alfa linoleové a omega-3 mastné kyseliny. Ty tvoří až 60 % z celkového obsahu tuku v chia obsažených. Omega-3 mastné kyseliny snižují hladinu cholesterolu v krvi a mají pozitivní účinky na kardiovaskulární systém. Dále chia semínka obsahují množství vlákniny, dvojnásobné množství draslíku, než je obsaženo v banánech a pětinásobné množství vápníku, než je v mléce, sodík, železo, zinek, fosfor, magnesium, vitamin A, thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu listovou, vitamin C, vitamin E, mangan. Také jej používají těhotné a kojící ženy, senioři, či ženy jako prevence osteoporózy. Konzumace chia je prevencí celé řady onemocnění.

Ze se semínek se připravoval gel, který se také připravuje i v dnešní době. Může se přidat do jakéhokoliv pokrmu, stačí 2-3 lžíce semínek denně. Gel se získá namočením semínek do tekutiny. Semínka velmi rychle nasají vodu a vytvoří lehce stravitelný gel bez chuti a zápachu. Semínka z rostliny chia lze konzumovat i nedrcená či nerozmočená, protože jsou na rozdíl od jiných semínek velmi jemná. Domorodci používali gel ze semínek na rány, při nachlazení, bolesti v krku, k uklidnění žaludku, na odstranění tělesných pachů, při problémech s prostatou a při zácpě. Gel významně snižuje hladinu cukru v krvi. Jsou vhodná kromě fyzické zátěže i při psychické zátěži a stresu. Semínka jsou dobrým pomocníkem při hubnutí, protože mají sytící vlasnosti. Dále se využívají i proti různým zánětlivým onemocněním, při problémech s pokožkou, vlasy či nehty. Obsažené živiny přispívají k menší lámavosti a větší pružnosti vlasů a nehtů.

Chia semínka jsou běžně v pekařských výrobcích Jižní Ameriky. Doufejme, že budeme moci zdravé výrobky z chia semínek ochutnat v budoucnu i u nás.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-21
krajsky-odborn09
luhacovice-04
22-opava-jakartovice
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.