Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Sekvojec

Sekvojec

S ekvoje jsou starobylé stromy, které dosahují gigantických rozměrů. Nazýváme jej také mrakodrapy mezi rostlinami. Sekvoje svojí výškou i objemem výrazně překonávají téměř všechny ostatní dřeviny. Mezi největší strom světa se uvádí sekvoj vždyzelená, která patří do čeledi cypřišových. Tento dlouhověký strom se dožívá věku 1 200 až 2 200 let a podle názvu má stále zelené listy.

Nejvyšším stromem je jedinec nazvaný HYPERION, který měří 115,6 m, stáří podle odhadů je asi 700 – 800 let a celý strom obsahuje 502 m3 dřeva. Není však jediným gigantem. Existuje ještě dalších 41 exemplářů sekvoje, které přesahují výšku 110 metrů.

Sekvoje rostou v západní části severoamerického kontinentu ve státech Oregon a Kalifornie. Na to, abychom viděli Sekvoje, nemusíme cestovat do Ameriky. Několik jich máme i v Evropě, například v Anglii a v jižním Skotsku, nejstarší má přibližně 150 let.

Jak bylo řečeno, největším stromem světa je druh sekvojec obrovský, má v průměru 6 – 8 metrů široký kmen, rekordní jedinec měl 17 metrů, hmotnost je dnes odhadována na 2 145 tun. Tento obr se nachází v Kalifornii.

Sekvoje vyžadují velmi vlhké klima s častými srážkami a mlhami. Z mlh bere asi 45 % vláhy. Jsou to velmi odolné stromy, produkují tanin, který se ukládá do kůry a chrání strom proti hmyzu.

Sekvoj kvete od konce zimy do počátku jara. Plodem je sudovitá až kulovitá červenohnědá šiška s drobnými semeny, které zrají po dobu 1 roku. Dospělý strom vyprodukuje 1000 šišek a ještě více semen, které dlouhou dobu dozrávají.

Na poměrně malém území na západních svazích Sierra Nevady, zde rostou 1 000 let gigantické sekvoje v nadmořské výšce 2000 metrů nad mořem.

Světový rekord drží strom zvaný GENERAL SHERMAN rostoucí v národním parku SEQUOIA. Hmotnost se odhaduje na 1 256 tun stáří asi 2 200 let. Obvod kmene měří 31 metrů, výška 90 metrů.

Sekvojce byly v minulosti káceny za účelem těžby dřeva, ale po určité době byl proces zastaven, neboť dřevo se pro zpracovatelské využití nehodilo.

Jana Macková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

83_ruzne_0110-0942
krajske_shromazdeni_...
v-dolina2010-01
P6231580
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.