Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Léčivá bylina Divizna

Léčivá bylina Divizna

T aké se jí říká královská svíce. Dvouleté byliny vytvářejí v prvém roce růžici přízemních měkce plstnatých, sametových listů, které na podzim odumírají, a teprve druhým rokem vyráží mohutná kvetoucí lodyha, která někdy dorůstá výšky až 2,5 metru.

Divizna je rozšířená v Evropě. U nás ji můžeme najít na kamenitých stráních, na skalách, na svahu, na okraji lesů i na poli, kde se opakovaně vysemeňuje. Důležité je dopřát jí hodně slunce. Můžeme ji také pěstovat na zahrádce, kde vytváří ozdobnou květinu. Na zálivku je nenáročná.

Existuje mnoho druhů divizny. Nejznámější je divizna velkokvětá, malokvětá, černá, někdy není snadné je od sebe odlišit. Pro léčebné účely můžeme použít jakoukoliv z nich.

Kvete od května do září. Sbírá se postupně podle rozkvětu, denně a hlavně ráno, protože divizna kvete jenom jeden den. Má krásně žluté květy, vytahujeme jen květ a dáváme je sušit. Květy nemačkáme, jsou měkké, proto s nimi zacházíme opatrně. Suší se ve stínu, ale výhodou je, že ji můžeme sušit i na slunci, pokud možno rychle. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 50°C. Barva usušeného květu musí být zlatožlutá.

Skladujeme ji v dobře uzavřených nádobách. Není vhodné ji skladovat v papírových nebo plátěných pytlících, protože by navlhla.

Je známá přírodním lékem na nemoci dýchacích cest. Obsahuje hlavně slizové látky, flavonoidy, malé množství silice, cukry a saponiny. Tyto látky usnadňují a ulehčují odkašlávání, mírní dráždivý kašel a působí protizánětlivě při zánětech úst i hrtanu. Pomáhá i astmatikům. Za tímto účelem pijeme čaj z květů, často se kombinuje s hluchavkou, fenyklem, heřmánkem, jitrocelem, květem z lípy, používáme (3-4 čajové lžičky na 2 sklenky vody). Najdeme je běžně v průduškovém čaji, který se dostane koupit v lékárně. Můžeme čaj osladit medem. Také se přímo sušené květy zalévají medem a po určité době je vhodný na pojídání, případně přislazování.

Má i dezinfekční antibakteriální účinek, jak vnitřně, tak při vnějším užití. Používá se i zevně, při bércových vředech, hemeroidech a také na kožní onemocnění. V určitých případech slouží jako prostředek močopudný. Květy divizny se užívají také k aromatizaci likérů.

Divizna je ušlechtilá bylina a těch pár minut jejich sběrem se Vám určitě vyplatí.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-07
v-dolina2010-14
IMG_0107
konference-karvina01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.