Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pochoutka pro veverky i pro lidi

Pochoutka pro veverky i pro lidi

P o přečtení názvu článku musí být každému jasné, že řeč bude tentokrát o oříšcích. Možná některým z vás není jasné, co ořech vlastně je. Samozřejmě všichni víme, že je to potravina. Myslela jsem tím spíš, že vám možná vrtá hlavou, k čemu ořech zařadit, jestli k zelenině nebo k ovoci. Je na čase této záhadě přijít na kloub. Ořech je typickým příkladem suchého ovoce. Jenže ořech, jako takový, to je poměrně široký pojem, protože existují různé druhy tohoto suchého ovoce, a proto je nutné jednotlivé druhy od sebe nějak odlišit.

Samozřejmě, že každý druh ořechů vypadá jinak, a podle toho je snadno rozeznáme. Dnes známe ořechy lískové, vlašské, para ořechy, arašídy, kešu i ořechy kokosové. Jestli jsem na nějaký druh zapomněla, tak se omlouvám. Názvy ořechů by v podstatě bylo možné přirovnat k příjmení. Každý člověk má přece kromě křestního jména i příjmení, které ho odlišuje od ostatních. Je to velká výhoda, protože když se někdy stane, že se někde sejdou dvě osoby stejného křestního jména, právě díky příjmení se snadno zjistí, kdo je kdo. U ořechů je to velmi podobné. Všechny tyto plody mají stejná „křestní jména“, ale jiná „příjmení“ a ty umožňují je od sebe snadno rozeznat. A to je jediné štěstí. Zkuste se zamyslet nad tím, jak by to vypadalo, kdybyste přišli do obchodu, řekli byste, že chcete ořechy a nijak byste to nespecifikovali? Určitě by to trvalo mnohem déle, než by se prodavačka dozvěděla, o které vlastně máte zájem. Jistě, že byste se nakonec domluvili, protože když lidé chtějí, tak se dohodnou na všem. Ale umíte si představit to dlouhé dohadování a ten zmatek, který by předcházel tomu, než byste dostali, o co žádáte? Já teda ne. Chtěli byste vědět, kterých oříšků se konkrétně bude týkat dnešní článek? Hned vám to prozradím. Středem pozornosti budou ty oříšky, které byly zmíněné jako první, tedy oříšky lískové.

Že lískové oříšky báječně chutnají, to vědí téměř všichni. To ale není zdaleka jediné, čím se mohou tyto plody pochlubit. Mají totiž svou hodnotu i co se týče výživností. Dalo by se o nich říct, že jsou důkazem toho, že i napohled malá věc může být ve skutečnosti docela velká. Lískové ořechy v sobě ukrývají spoustu látek, které prospívají našemu zdraví. Navíc dovedou posílit nervy, což v dnešní době potřebuje snad každý. Tyto oříšky, jak již sám jejich název napovídá, rostou na lískách. Jedná se o keř, který není příliš náročný, ale přesto hezky vypadá. Ve volné přírodě tyhle keře můžeme najít na mezích nebo ve světlých lesích. Často ale zdobí také zahrádky, kde se lze setkat s rozmanitými odrůdami. Konkrétně to může být například líska Lombardská bílá, Hallská obrovská, či Líska Webbová. Tomu, kdo si až doteďka myslel, že líska pochází z Čech, musím bohužel oznámit, že se mýlil. Líska dokonce původně nerostla ani v žádné jiné evropské zemi. Jejím skutečným domovem je daleká Asie. To odtamtud se keř rozšířil k nám do Evropy. Prozradím vám, ve kterém státě jsou podmínky pro pěstování tohoto keře nejvhodnější a kterému tím pádem také patří první místo v produkci odrůd velmi dobré kvality. Je to Turecko. Opravdu tam nelení, protože množství oříšků, které tato země ročně dodá na trhy po celém světěk, je vskutku úctyhodné. Jedná se o téměř půl miliónu tun této pochoutky. To je slušné číslo, nemyslíte?

A co všechno nám lískové oříšky nabízejí? Celou řadu minerálů a vitamínů včetně  vitamínů B1, B2, C, E. Dále v nich najdete draslík, bor, chrom, hořčík, fosfor, mangan, měď, selen, zinek, železo. Pochopitelně v nich nechybí ani kvalitní oleje, kyselina listová a pantotenová, vlákninu a mnoho jiných látek, které naše tělo potřebuje. Na to, jak je ten oříšek malý, toho v sobě dokáže schovat docela dost, co říkáte? A to ještě musíme vzít v potaz, že všechny tyhle živiny se nacházejí v jádru.

Když si dáte pár oříšků, je to jako kdybyste si udělali balzám. Tyto plody totiž působí doslova jako balzám proti vyčerpání. V tomto případě se nejedná pouze o vyčerpání psychické, ale i fyzické. Kromě toho vám mohou pomoci k tomu, abyste se vyhnuli osteoporóze. A těm, kteří již touto nemocí trpí, nabízejí oříšky pomocnou ruku v boji s ní. Pokud máte slabé srdce či oběhový systém, nebo máte pocit, že vaše paměť slouží hůř než dřív a potřebovala by trochu, řekněme povzbudit, nekupujte kvůli tomu prášky nebo doplňky stravy. Radši opět snězte pár lískových oříšků. Ty Vám posílí srdce společně s oběhovým systémem a zlepší i paměť. Trpí-li nějaký Váš příbuzný, známý nebo kamarád cukrovkou, nastrouhejte lískové oříšky a nabídněte mu je. Určitě si pochutná a navíc mu to udělá dobře i po zdravotní stránce. Ti, kdo vydávají hodně energie, protože třeba podávají velké výkony v zaměstnání, pracují manuálně nebo se věnují nějakému sportu, by měli u sebe také vždycky nějaký ten lískový oříšek mít, aby mohla být energie znovu doplněná. Děti si na nich pochopitelně mohou také smlsnout. Je však nutné dbát o to, aby jich ze začátku nespořádaly moc, pouze malé množství.

Existuje však i skupina lidí, která si tuto zdravou pochoutku dopřát nemůže. Jedná se o alergiky. Lidí, kteří trpí alergií na oříšky, bohužel není zrovna málo. Děti nejsou zdaleka jedinými, pro které není vhodné konzumovat lískové oříšky ve velkém. Stejná rada platí i pro osoby, které pracují na snížení své tělesné hmotnosti. Tyto oříšky jsou sice zdravé, ale také poměrně vysoce energeticky hodnotné. Zkrátka by mohly jít trochu na tloušťku. To ale v žádném případě neznamená, že byste je měli vyloučit ze svého jídelníčku. Jen to nepřehánět. Všeho s mírou.

Ať už si lískové oříšky koupíte v obchodě, nebo si je vypěstujete na zahrádce na vlastní lísce, přejí vám aby vám toto suché ovoce nejen chutnalo, ale také pomáhalo.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

28_zahajeni_2609-162...
P6265893
narozky1
krajsky-odborn08
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.