Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Léčivé houby v boji proti rakovině - Lesklokorka lesklá

Léčivé houby v boji proti rakovině - Lesklokorka lesklá

P ro svůj mimořádný obsah aktivních léčebných látek je v Číně Ling Zhi, jak se tato houba nazývá, považována za vzácnější než kořen Žen-šenu. Ve starých čínských spisech najdeme zmínky o léčebných účincích houby, které se datují do doby už před 4 000 lety. V Japonsku má název Reishi, latinsky Ganoderma lucidum a pod těmito názvy nejčastěji nalezneme různé produkty z této houby.

Je to druh dřevokazné houby, který roste ve volné přírodě v teplomilnějších oblastech na odumřelých stromech, přezech a kořenech listnáčů od června do listopadu. Vypadá, jako by byla lakovaná, s červenohnědými klobouky i třeni, tuhé dřevnaté konzistence, je druhem používaným k léčebným účelům, neboť Lesklokorek je vícero druhů. Houba byla ve starověké Číně vyhrazena pouze císařské rodině. Aby se totiž našlo pár těchto hub, muselo se mnohdy obejít přes 100 tisíc stromků. Kdo Reishi nalezl, musel ji okamžitě odevzdat u císařského dvora. Neodevzdání se trestalo smrtí. „Božská houba nesmrtelnosti“ (Ling Zhi) zajišťovala údajně dlouhověkost a vitalitu a byla schopna „vzkřísit i mrtvého“.

Používá se nejen v systému tradiční čínské medicíny, ale i jako uznaný lék vědecké medicíny. Léčivé houby se vyučují na farmaceutických fakultách. Ovšem na lékařských fakultách již k učivu nepatří, takže mnoho lékařů o ní neví. Ve své praxi se s ní později možná setkají většinou pouze onkologové a radiologové. Kromě léčivého využití má navíc tato houba využití v biotechnologii.

Pro svůj vysoký obsah především betaglukanů se uplatnila Reishi v léčbě nádorových onemocnění, např. rakoviny žaludku, tlustého střeva a konečníku, plic, prsu, slinivky, jater, vaječníků a děložního krčku, prostaty, leukémie i melanomu, a to nejen v prevenci, ale i u rozvinutých a bolestivých stádií. Rovněž významně stimuluje imunitu a odbourává následky chemoterapie a radioterapie. Detoxikuje organismus od škodlivin i těžkých kovů. Má příznivý vliv na ledviny a játra. Hlavně chrání jaterní buňky před poškozením. Má účinky protialergické a protizánětlivé, takže je vhodná pro léčbu atsma, alergie, bronchitidy a také u dny, revmatoidní artritidy, na klouby a šlachy. Snižuje krevní tlak, cholesterol a hladinu cukru v krvi. Vitalizuje organismus při extrémním zatížení stresem, zvyšuje odolnost a výkonnost a přivádí do tkání více kyslíku. Může pomoci při těžkých nemocech (mozková mrtvice, infarkt myokardu, systémový lupus erythematodes, Parkinsonova choroba) i v rekonvalescenci po těžkých úrazech. Také u očních nemocí jako glaukom, odchlípnutá sítnice, zánět očního nervu. Taoističtí mniši ji používali ke zklidnění mysli u meditací, takže je vhodná na neurózy, nespavost a také zlepšuje paměť. Léčebné působení houby je prokázáno ještě v daleko více nemocech, než jsou zde vypsány, a možná to zní jako všelék, ale jistě nebyla oceněna svým čínským názvem neoprávněně.

Houba pro svou konzistenci není konzumovatelná přímo. Je k dostání v podobě tablet z plodnic, tinktury, sušených plátků, sirupů, čajů či káv. Výrobky nejčastěji s předponou „gano“ jako ganokáva, ganočaj, ganotea, ganočokoláda, ganobonbóny, atd. obsahují pouze nepatrný přídavek této houby. Nejcennější jsou v Reishi údajně výtrusy z plodnic, které využíval císařský dvůr. Mletá sušená houba v tobolkách i volný prášek se pokládá za nejdražší, ale zároveň nejméně vhodnou formu. Účinné látky jsou v sušině pro tělo zlomkově využitelné. Podle asijské tradiční medicíny je nejvíce pro organismus využitelná dvojitá tinktura. Její recept publikoval také náš známý český bylinář Pavel Váňa v knize „Léčivé houby“.

Reishi se řadí ke špičkám v kategorii adaptogenů s kancerostatickým efektem. Její dlouhodobé užívání bez vedlejších účinků nám může zpomalit proces stárnutí, zajistit dlouhověkost a údajně i ideální váhu.

Jana Bičaniková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

luhacovice-16
Olympiada_v_Sizuoka3
18_zahajeni_2609-123...
DSC02119
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.