Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Nezaměstnanost vám ničí psychiku?

Nezaměstnanost vám ničí psychiku?

V ětšina z nás se potýkala s nezaměstnaností. Handicapovaní jsou na tom ještě hůře. Přijít o práci je vždycky šok. A když se nezdaří v krátké době najít novou, lidská duše to odnáší. Naštěstí jsou tu pro nás odborníci – psychologové.

Ztráta zaměstnání je jedním z velkých stresových faktorů. Stres vyvolává základní poplachovou reakci organismu, kdy můžeme pociťovat projevy na tělesné úrovni (např. zhoršení spánku, snížení chuti k jídlu, napětí, zvýšený krevní tlak, bušení srdce, bolení břicha). Projevuje se samozřejmě i na úrovni psychické (neklid, obavy z budoucnosti, pocity méněcennosti, psychická labilita, úzkost nebo hněv). S krátkodobým stresem se většina lidí dokáže vyrovnat sama. Pokud však stres trvá dlouhou dobu, síly nám dojdou a pak se mohou projevit následky např. vyčerpání, únava, nedostatek sil i po odpočinku, depresivní nálada, vůbec nic nás nedokáže rozveselit. A v tomto případě nastupují pomocníci „psychologové“.

První možnosti pomoci od psychologa je krizová intervence, tedy pomoc v první akutní fázi stresu, kdy je člověk zaskočen, má silné emoce, se kterými si neví rady, případně silné potíže, které mu narušují denní režim (nespí, přestal jíst, je velmi neklidný, nezvládá denní povinnosti jako hygienu, péči o domácnost, děti, domácí zvíře). Tento stav je náhlý a potřebuje neodkladnou péči. Obraťte se na krizová centra, je možné i telefonovat na linky důvěry.

Druhou možností psychologické pomoci je systematická psychoterapie. Ta připadá v úvahu u těch, kdo vedle nezaměstnanosti mají i další psychické potíže (předchozí úzkostné stavy, záchvaty paniky, depresi aj.). Terapeut hodně pomůže i lidem, kteří mají vztahové problémy. Zvláštním případem je situace, kdy je člověk opakovaně neúspěšný v práci, kdy je pro něj těžké akceptovat pravidla a povinnosti. Tam terapie pomáhá porozumět a napravit příčinu tohoto selhávání.

Dříve se na lidi, kteří potřebovali pomoc psychologa, dívalo tzv. přes prsty, byli považování za blázny. Doba pokročila a psychologa se nebojí navštívit stále více lidí, a ti stále více lidem pomáhají. Díky za ně.

Iva Honíšková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

v-dolina2010-05
rovna_prava_pro_vsec...
63_vylet_2809-1407
p1140737
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.