Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kolagen je nepostradatelný pro náš organismus

Kolagen je nepostradatelný pro náš organismus

K olagen zvaný též elixír mládí. Někdy slyšíme o něm v souvislostech s kosmetikou, protože zajišťuje správnou vlhkost, zmírňuje celulitidu, vypíná pokožku a vizuálně omlazuje. Kolagen je vláknitá ve vodě nerozpustná bílkovina a tvoří 30 procent hmotnosti bílkovin člověka, 10 procent celkové hmotnosti člověka a až 70 procent kůže.

Kolagen je pro náš organismus nepostradatelný. Nachází se ve tkáních, jakými jsou chrupavky, šlachy, kosti, zuby, dásně, kůže, stěny cév a oční rohovka. Zajišťuje jim ideální vlastnosti. V lidském těle je kolem 300 kloubních spojení. S přibývajícím věkem se chrupavka, která je důležitá pro bezbolestný pohyb, přirozeně opotřebovává, ztrácí svou elasticitu a pevnost. V nejtěžším stadiu může dojít až k deformaci kloubů. Kolagenem dobře nasycená chrupavka je mnohem odolnější.

Existuje celá řada typu kolagenů.

Nejrozšířenější je typ I, představuje 90 procent kolagenu v organizmech, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech.

Typ II se vyskytuje v chrupavkách.

Typ V je charakteristický pro stěnu krevních cév.

Kolagen nemusí být jen živočišného původu. Obsahují ho také červené mořské řasy ruduchy nebo rostlina nazvaná pupečník asijský.

Nedostatek zjistíme dvěma způsoby:

Začneme viditelně stárnout. Naše pleť už nebude vypnutá a bez vrásek, vlasy a nehty ztratí na kvalitě. Zhorší se funkce pohybového aparátu. Pocítíme to na kloubní chrupavce, která bude postupně ztrácet svou pevnost a pružnost a později může dojít k jejímu trvalému poškození.

Pro tvorbu kolagenu v těle potřebujeme dostatečné množství aminokyselin. Můžeme naši stravu obohatit želatinou, která se připravuje hlavně z hovězích a vepřových kůží a kostí. Z tohoto zvířecího kolagenu se vyrábí potravinářská želatina. Používáme ji k přípravě dezertů, sulců, tlačenek, huspenin a dalších pochoutek. Je podobná kolagenu, z něhož vzniká, takže může částečně posloužit k ochraně kloubních chrupavek a vazů. Kolagen v ní obsažený však nemusí být dobře vstřebatelný. V lékárnách můžeme koupit mnoho přípravků jak pro regeneraci chrupavek kloubů a pro ochranu pohybového aparátu (doplňky stravy), tak i pro kosmetické účely (pleťové masky, krémy).

Svým kloubům můžete pomoct i jinak. Vyhněte se jejich přetěžování. Máte-li nadváhu, tak zhubněte. Pozor také na jednostranný pohyb. Chrupavce nedělají dobře nárazy, které musí snášet např. při běhání či skákání. Svižná chůze je pro klouby šetrnější než běh.

Život je pohyb! Pohyb bez bolesti!

Halina Kaletová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265901
krajske_shromazdeni_...
p1140657
konf-bez-barier21
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.