Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Břišní tance jsou snadnou cestou ke zdraví a kráse

Břišní tance jsou snadnou cestou ke zdraví a kráse

V minulém článku jsme se zaměřili na historii orientálních tanců, chcete-li břišních. Téma orientální tanec mě však natolik zaujalo, že jsem se rozhodla věnovat mu ještě jeden článek.

V minulém článku se objevily některé druhy orientálního tance. I když by se mohlo na první pohled zdát, že všechny orientální tance jsou stejné bez ohledu na jejich původ, opak je pravdou. Podoba jednotlivých tanců závisí právě na tom, z jaké země pocházejí a samozřejmě na kultuře dané země. Ačkoliv jsou základy tanců v podstatě tytéž, je možné tance, které známe v současnosti, jistými způsoby od sebe rozlišit. Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale snad za nejvýznamnější rozdíl je považována hudba, podle které se tančí. Další odlišnosti najdeme pochopitelně v kostýmech, ve kterých tanečnice vystupují, a také v pomůckách, které při tanci používají.

Nedílnou součástí orientálních tanců jsou rekvizity. Od nepaměti se bez nich tento druh tance neobešel. V dávných dobách se dokonce věřilo, že většina má ochrannou a zároveň magickou funkci. Dnes už se na ně samozřejmě takhle nepohlíží. Ale stále pomáhají tanečnici zpestřovat vystoupení a dělají z ní zkrátka originál. Dřív nebo později si každá tanečnice mezi rekvizitami vybere svou nejoblíbenější. Stejně jako orientální tance nejsou stejné, tak ani vystoupení nejsou tytéž. Naopak každé takové vystoupení je jedinečným a neopakovatelným uměleckým zážitkem. Způsobují to právě zmíněné rekvizity, které navíc umožňují tanečnici stylizovat se nebo vžít se do nějaké taneční role. Většina z nás si nejspíš tanečnici břišních tanců představuje zahalenou do krásných dlouhých vzdušných šatů, se závojem, či šátkem v rukou. Tyto rekvizity jsou možná nejrozšířenější, rozhodně však nejsou jediné. Rekvizit je mnohem víc, mezi další patří například hudební nástroje, konkrétně se jedná o činelky, kastaněty a tamburínu. Hůlka, vějíř, květiny, peří, džbán, všechny tyto zdánlivě obyčejné věci se mohou stát rekvizitou neobyčejně krásného tance. I břišní tanec však může někdy být poměrně napínavou, nervy drásající podívanou, během které tanečnice podstupuje určité nebezpečí a to v případě, pokud si za svou rekvizitu zvolí šavli, svíčku nebo oheň. Některé tanečnice si pro svůj tanec vyberou tanečníka. Ale řeknu vám otevřeně, že já bych se bez něj raději obešla a rozhodně bych se mu nevrhala do náruče. Tím tanečníkem je totiž had. Myslím, že dáma, která se pro něj přece jen rozhodne, musí být hodně odvážná. Přiznám se, že já osobně za nejzajímavější rekvizitu považuji křídla Isis. Možná někteří z vás nevědí co je to. Isis byla dávnověkou bohyní. Křídla Isis jsou prý hodně efektivní rekvizitou. Jsou to dva půlkruhové závoje, které mají obvykle zlatou nebo stříbrnou barvu. Látka, ze které jsou závoje vyrobené, má dlouhé sklady směrem do středu půlkruhu. Ten má tanečnice na svém náhrdelníku. Jeden z konců závojů spadá k nohám, zatímco ten druhý ještě prodlužuje slabá hůlka, jíž tanečnice drží v ruce. Tanec s touto rekvizitou spočívá hlavně v efektu mávání a víření. Díky tomu pak divák podlehne iluzi a závoje se v jeho očích promění v třepotající se křídla nádherného motýla.

Kromě jiného jsem v minulém článku také zmiňovala, že břišní tanec není jenom krásný, ale také velice zdravý. Je načase konečně prozradit, čemu konkrétně prospívá.

Byli to sice výhradně muži, kteří se mohli dříve stát doktory, ženy však byly léčitelkami již v dávných dobách. Díky orientálnímu tanci se k nim tato původní léčivá síla opět vrací. Břišní tanec doporučuje v USA a v Německu celá řada odborníků, například ortopédové, gynekologové, ale také psychologové, kteří jej považují za výjimečnou metodu terapie proti fyzickým i psychickým potížím, jež jsou specifické pro ženy. Slouží k posilování těla, je to vlastně rehabilitace i určitý způsob prevence. Pohyby břišního tance jsou bezesporu specifické. To je důvod, proč tak dobře formuje a zpevňuje ženské tělo. Kromě břišních svalů se tento druh tance zaměřuje i na hrudník, paže, hýždě a nohy. Rozdíl mezi východními a západními tanci je v tom, že východní se soustředí spíš na svaly než na kroky. Pravidelný tréning postupem času přinese své ovoce v podobě odbourávání přebytečného tuku a zdravém snížení tělesné váhy. Pomocí tohoto tance ze sebe totiž tělo vyhání toxiny i jeho metabolismus je pak rychlejší. Břišní tanec vás naplní radostí z pohybu. Ta způsobí, že budete chtít tančit znova a dokážete přemoct sama sebe. Posílíte tím také vaši celkovou fyzickou kondici. Tělu dodáte pružnost, pohybům větší koordinaci, půvab i eleganci a ještě víc z vás bude vyzařovat vaše ženskost. Orientální tanec má navíc tu výhodu, že si jej každá dáma může přizpůsobit podle svých osobních možností. Kromě toho, že tento tanec zlepšuje držení těla, dovede také stimulovat soustavu trávení a zlepšit krevní oběh.

Láká vás orientální tanec vyzkoušet, ale bojíte se, že při něm dostanou vaše klouby pořádně zabrat? V tomto případě se bojíte úplně zbytečně. Pohyby tohoto druhu tance jsou velmi ladné, koordinované a charakterizuje je pečlivost, proto s klouby celého těla zacházejí šetrně. Nebudete během nich cítit žádné svalové napětí ani křeče se nedostaví. Břišní tance naopak postupně zlepšují pohyblivost kloubů. Pohyby jsou ke všemu mírné a poskoky byste mezi nimi marně hledali. To je další věc, která odlišuje břišní tance od většiny ostatních sportů. Jsou navíc dobrým lékařem pro bolavá záda a krční páteř, která jsou v současné době považována za civilizační chorobu, kterou si způsobujeme naším životním stylem.

Zlepšení krevního oběhu a zpevnění dna pánve vede ke zmírnění, či dokonce vymizení premenstruačního syndromu a zmírnění menstruačních bolestí. Menstruační bolesti bývají totiž následkem stažení vnějších a vnitřních svalů právě v oblasti pánve. Máte pocit, že by váš pohlavní život mohl být lepší? Začněte tančit břišní tance a jistě toho dosáhnete. Pokud budete cviky provádět správně, může se vám stát že otěhotníte, i když třeba běžné metody nesplnily svůj účel. Během tance totiž orgány vnitřně stimulují. Později se pak mohou stát skvělou přípravou na porod. Z toho jasně vyplývá, že tento druh tance se výborně hodí i pro ženy v jiném stavu. Ale ať o tom pro jistotu poinformují svého gynekologa. Každé těhotenství je přece jiné. V dnešní době se některých jeho prvků dnes znovu používá v první době porodní. Tím se vlastně tento tanec vrací ke svým jakýmsi kořenům nebo spíš prapůvodu. Jak už víme z předchozího článku, původně jej tančily rodičky v Africe. Po porodu se zase matka rychleji vyrovná s poporodními stavy.

Psychika také může počítat s pomocí orientálních tanců, neboť zmíněné tance zbavují stresu stejně jako řady dalších psychických problémů. Mají dobrý vliv na deprese, úzkost, nízké sebehodnocení a dokonce i na obtíže s komunikací.

Všechny výše uvedené pozitivní účinky způsobí, že žena bude sebevědomější. Díky orientálním tancům se uvolní veškeré vnitřní emoce a vnitřní krása pak může vyniknout. Ženy se kromě toho naučí pracovat se svojí energií, kterou mají od nepaměti. Pochopitelně nebudou silnější jen fyzicky a psychicky, ale i osobnostně.

Důvodů, proč orientální tance vyzkoušet a dovolit jim, aby se staly součástí vašeho života, je doslova víc než dost. Tak neváhejte a tančete. Je jedno, jakou rekvizitu si k tomu vyberete. Myslím že vám nikdo nebude mít za zlé, když dáte přednost závoji, který si můžete udělat ze šátku, či květinám nebo vějíři před šavlí, kterou není zrovna jednoduché sehnat, či ohněm nebo hadem. Nebojte se, nestyďte se a zatrsejte si jako ženy v harému, jestli máte chuť. Ať už pro vlastní potěšení nebo třeba zrovna pro radost manželovi, či partnerovi.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
P6265918
P5303073
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.