Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pozor na klíšťata

Pozor na klíšťata

U nás se vyskytuje klíště obecné. Klíště je parazitické, vyživuje se cizopasně a saje krev savců, ptáků a ještěrek. Člověk může hostit jakékoliv stádium klíštěte: larvy, nymfy i dospěle jedince. Ministerstvo zdravotnictví varuje před extrémně vysokým rizikem kousnutí klíšťat. Vysoké teploty způsobují rychlejší vývoj klíšťat a tím zvýšení jejich výskytu. Klíšťata způsobují především klíšťovou encefalitidu a boreliózu. Zánět mozku může klíště způsobit hned po přisátí. Boreliózu přibližně po hodinách.

Klíšťová encefalitida
Inkubační doba je 7 až 14 dní. Objeví se bolesti svalů, hlavy, horečka nevolnost a malátnost. Nemoc probíhá ve dvou fázích. V nejhorším případě dojde k zánětu mozkových blan, mozku a míchy.

Lymeská borelióza
Tato nemoc má tři fáze. V rozmezí několika hodin až dní se objeví červená skvrna. Může se objevit kdekoliv na trupu, nemusí to být vůbec na místě přisáti. Nakažený má problémy, jak při viróze, avšak bez rýmy nebo kašle.

Když se nemoc začne včas léčit antibiotiky, dá se vyléčit. Pokud není léčba zahájená, za několik měsíců dojde k postižení kloubu, srdce, nervů nebo k zánětu mozkových blan, ledvin, jater nebo k obrně. Třetí fáze je až za několik let a nemocný může i zemřít.

Proto když jdeme do lesa, je vhodné používat repelent. Obléci si světlé a hladké oblečení. Po návratu domů je potřeba provést kontrolu těla a případné přisáté klíště ihned odstranit. Čím dřív se klíštěte zbavíme, tím je menší nebezpečí nákazy.

Pokud klíště najdeme, tak je nenatíráme olejem, ale zakápneme dezinfekcí. Uchopíme ho pinzetou a viklavými pohyby jej pomalu vytáhneme. Můžeme ranku opět vydezinfikovat. To však bohužel nezabrání nákaze. Je důležité si potom důkladně umýt ruce.

Nejlepší a nejúčinnější ochranou před nakaženými klíšťaty je očkování.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P1100029
cyklomaraton-k24-201...
rovna_prava_pro_vsec...
konf-bez-barier01
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.