Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Aloe vera

Aloe vera

H odně lidí ji možná asi zná, možná i pěstuje v květináči. Ale víte odkud pochází a k čemu slouží? Země původu je Afrika. V oblastech bez mrazu aloe rostou zplanělé zahradní rostliny. Divoce rostoucí aloe patrně naleznete pouze v tropickém pásmu. Snadno se zaměňuje z mnoha příbuznými druhy, které jsou obvykle větší a volně rostou v teplých oblastech. V Africe se používal jako protijed po zásahu otráveným šípem. Již ve středověku se dostala do Evropy a staří Římané i Řekové ji používali při léčbě válečných zranění. Můžete se s ní setkat na Kanárských ostrovech, kolem Středozemního moře, stejně jako v Jižní a střední Americe.

Aloe vera je nenáročná rostlina, která v dospělosti má tvar keře, který je asi 1 m vysoký. Tuto rostlinu je možné pěstovat také v tuzemských podmínkách, avšak je potřeba ji pěstovat v teplých podmínkách ve skleníku, kde dorůstá velikosti velkého keře. Nad růžicemi dužnatých listů se zvedají vysoké stonky, které nesou podlouhlé květy v hustých řadách. Listy všech druhů jsou dlouhé, úzké, masité, většinou ozubené, potažené ochrannou dužnatou vrstvou chránící před vysycháním. Květy jsou červené, oranžové, žluté nebo jsou zbarvené v odstínech mezi těmito barvami.

Aloe vera se dá pěstovat i v květináči jako pokojová rostlina. Dává přednost propustné písčité půdě a plnému slunci. V létě zalévejte mírně, v zimě nezalévejte. Rozmnožuje se obvykle dceřinými rostlinkami, které se oddělují z dospělých rostlin, ale roste i ze semen vysetých na jaře nebo začátkem léta při teplotě kolem 21 °C. V létě je dobré rostlinu umístit ven na balkon nebo na terasu.

Aloe vera obsahuje oleje, které jsou velmi žádané v kosmetickém průmyslu. Na krémech, šampónech často najdete obrázek rostliny. Aloe vera pochází z Kapverdských ostrovů, ale pěstuje se na mnoha místech.

K léčení se používá:
  • čerstvé šťávy. Rozřízněte čerstvý list a šťávu můžete použít přímo na spáleniny, pokožku spálenou sluncem, suchou kůži, zranění, plísňové infekce, opruzeniny u dětí, pásový opar, ekzémy, bodnutí hmyzem, alergické, ale i jiné svědivé vyrážky. Také pusobí jako antibiotika na stafylokoky a několik druhů streptokoky a také při onemocnění rakovinou.
  • Tinktura se vyrábí z celého rozemletého listu a používá se proti zácpě, pro zlepšení chuti k jídlu a urychlení tvorby žluči a tím zlepšení trávení. Užívá se 5ml(1 lžička) třikrát denně u zácpy a pro lepší trávení 0,5ml-3ml (10-16 kapek).
  • Kapsle se vyrábí ze sušených rozemletých listů. Při zácpě se používá 100-500mg.
  • Vlasová voda smíchejte 10ml se 120ml standardního heřmánkového nálevu a používejte jak kondicionér.

Důležité upozornění v těhotenství neužívat aloe vnitřně.

Šťávy a listy můžeme používat po celý rok.

Aloe vera obsahuje účinné látky Antrachinonové glykosidy (aloin a aloe-emodin), pryskyřici, polysacharidy, steroly, saponiny, chromony.

Další druh aloe je Aloe barbadensis. Podmínky jsou pro pěstování aloe podobné, kterých existuje kolem 300 druhů. Doma v truhlíku nikdy nevypěstujeme tak kvalitní aloe. Aloe je třeba pěstovat v ideálních podmínkách. Pro Barbadensis Miller je to především vyšší nadmořská výška (nad 800 m) a krásné čisté prostředí. Aloe snáší horké dny a studené noci. Roste i v sopečné půdě. Má ráda dostatek větru a hlavně nikdy nezmrzne. Na profesionálních plantážích je sledována voda i půda a je vyloučeno použití umělých hnojiv či pesticidů. Nová pole jsou osázena sazenicemi, pocházejícími z mateřských rostlin.

I když nám doma nevyroste z aloe keř, tak bychom ho mněli mít doma v květináči a použít k domácímu léčení šťávou z této rostliny. Moje babička i mamka měla aloe doma. Přejí zdárné pěstování.

Vanda Bruková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
img_3726
IMG_1226
rovna_prava_pro_vsec...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.