Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Med

Med

V čely díky své velké píli vyrábějí úžasnou pochoutku - med. K výrobě 1 kilogramu medu musí údajně uletět vzdálenost desetinásobnou obvodu zeměkoule, nasbírat připližně 150 000 dávek nektaru či medovice. To vše jediná včela posbírá z jednoho milionu květů, listů a jehličí. Výroba medu začíná sběrem šťáv. Tu pak dopraví do úlu, kde už čekají včelky dělnice a šťávu nasají do svého trávicího ústrojí. Působením trávicích šťáv dojde k zahuštění a uložení do šestihranných voskových buněk. Ty se pak uzavřou voskovým víčkem. Nechají se zrát až do podoby medu.

Med je potrava pro včely na zimní období. Na měsíc potřebuje včelstvo přibližně 1 kg medu. Pokud je člověk včelám odebere, musí je přikrmit roztokem z vody a cukru.

Proč lidé včelám med odebírají? Hlavně pro jeho dobrou chuť. Dále je to výborný zdroj energie, bílkovin, vitamínu B, D, K, E... Je rovněž zdrojem minerálů, např. fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku, sodíku, křemíku a železa. Med obsahuje mateří kašičku, aminokyseliny, pyl a éterické oleje. Z toho je vidět, že med je pro lidské zdraví velice prospěšný.

Díky vysokému obsahu cukru se v medu ničí bakterie a nemohou se v něm uchytit ani kvasinky. Pokud je obsah vody menší než 18 % nemúže se v medu uchytit žádný organismus.

Med se považuje za nejsilnější přírodní antibiotikum. Používá se k léčbě v nachlazení. Musíme však dát pozor, abychom med nedávali do čaje teplejšího než 45 °C, protože by došlo ke ztrátě jeho účinku.

Pravidelným užíváním medu je možno některým nemocem předcházet. Hlavně nachlazení, angíně, rýmě, zánětu průdušek a horních dýchacích cest.

Používá se k léčbě kůže, při nespavosti, migrénach, depresích, stresu, podporuje rekonvalescenci, urychluje léčení žaludečních vředů a zlepšuje trávení. Slouží jako prevence rakoviny, jako afrodiziakum, čistí naše tělo, regeneruje játra, upravuje krevní tlak a posiluje srdce.

Med se dělí na
  • Nektarový (květový) ten je světle zlatavý. Pochází z lučních květů, akátu, ovocných stromů a lípy.
  • Medovicový (lesní) je tmavší až hnědý. Zaklad tohoto medu tvoří medovice. To je šťáva, kterou včely získají jako vedlejší produkt parazitů žijících na stromech, např. mšice.
Vidíme, že med je velice zdravý, ale není vhodný pro děti do 18 měsíců. Kojenci nemají dostatečně kyselé žaludeční šťávy a konzumace medu jim může způsobit vážné zdravotní problémy.

Jarmila Jalowiczorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

krajske_shromazdeni_...
PA062159
rovna_prava_pro_vsec...
septik1
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.