Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pomůže nám ARNIKA?

Pomůže nám ARNIKA?

V průběhu života se téměř každý člověk setká s akutními, či chronickými bolestmi pohybového aparátu, ať už v souvislosti s úrazem, záněty či degenerativními změnami, kloubů, svalů a vazů. Bolest má často značnou intenzitu, postiženého jedince omezuje při pohybu a strádání je někdy tak velké, že i pracovní činnost se stává pro člověka problémem.

Minimálně již před dvěma staletími odborníky z oblasti farmacie zaujala překrásná, žlutě kvetoucí, až 50 cm vysoká, nyní přísně chráněná rostlina – Arnika horská. Tato trvalka se většinou vyskytuje na území Evropy a to v podhůří na pastvinách, vřesovištích, či bažinatých loukách např. na Šumavě. Usušené květy se k nám dovážejí také ze Španělska, Portugalska, Jižní Ameriky a dalších zemí.

Arniku měl ve velké oblibě slavný Johann Wolfgang Goethe, který si ji nemohl vynachválit coby lék pro stařecké slábnoucí srdce. Když ve svých 83 letech umíral, prohlásil, že jen díky pravidelnému popíjení čaje z arnikových květů se dožil tak požehnaného věku.

Od vnitřního užívání čajů a tinktury z arniky bylo z řady důvodů upuštěno. V posledních letech je však možné zaznamenat renesanci prostředků místně dráždících a prohřívajících kůži a podkoží, které známe od dob antiky, což se týká i arniky. Podle nejnovějších poznatků lze takto přinášet nejen úlevu od bolesti a v místě aplikace podpořit prokrvení a odvod zplodin zánětu, ale ovlivněním zprostředkovávajících zánět a dalších látek dokáže moderní medicina přímo zasáhnout jednu z klinicky zdokumentovaných bolestivých stavů.

Široké uplatnění dosáhla arnika v minulosti na poli lidového léčitelství. Arniková tinktura aplikovaná na kůži vyvolává mírné překrvení. Obvykle se před použitím ředí vodou 1:5 a do této tinktury se námáčí plena, která se přikládá jako obklad na postižená místa. Tinktura se také doporučovala ke kloktání např. při zánětech mandlí, po vytržení zubu a dalších problémů nemocného jedince. Ale i zde je třeba zachovávat opatrnost a dodržovat doporučené dávkování.

Rozhodně se přípravky z arniky nesmí používat na otevřené rány, rozsáhlé tělní plochy, sliznici očí a pohlavního ústrojí. Ale tahle bylinka je velmi vzácná a dnes je více než postradatelná.

Dnes se také dá v lékárně koupit Arnidol je to sprej – s arnikou a alkoholem, je to akutní ošetření svalů a kloubů.
Působí chladivým a otok tlumícím efektem
U pohmožděnin umožňuje rychlý ústup bolesti
Alkohol a éterické oleje dodávají přípravku příjemnou vůni
Podporuje regeneraci po sportovním výkonu.

Tak taková je zázračná bylinka, která se jmenuje Arnika.

Zdenka Křístková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

13-opava-jakartovice
luhacovice-03
narozky5
m-r-polsko2011-17
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.