Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Syndrom neklidných nohou (SNN)

Syndrom neklidných nohou (SNN)

P rvní záznam o SNN provedl anglický lékař Thomas Willis v roce 1672. Přesná definice však pochází z roku 1945. U nás se touto chorobou lékaři zabývají teprve 7 let. Dlouho syndrom nepovažovali za nemoc, dnes ho léčí neurologové. Syndromem neklidných nohou trpí často děti nebo těhotné ženy. Je to způsobené změnou v organismu, například růstem nebo změnou hormonů. U dětí problémy většinou samy od sebe odezní. U žen se vrátí a mohou být intenzivnější po čtyřicátém roce života. Muže SNN postihuje o polovinu méně.

Příznaky choroby:
  • nezvladatelné nutkání pohybovat nohama z důvodu nepříjemných pocitů nebo bolesti
  • problémy se objevují v klidu
  • nejsilnější bývají večer nebo v noci
  • při pohybu končetinami dochází k částečné úlevě
Přesná příčina choroby není známá. Ví se, že souvisí s nízkou hladinou dopaminu, jednoho z přenášečů mozkových signálu. Dále s problémem příjmu a zpracování železa mozkovými buňkami. Důležitou roli hraje dědičnost.

SNN souvisí i s jinými chorobami:
  • s anemií neboli chudokrevností
  • s neuropatií, kterou často způsobuje cukrovka
  • s krvácejícími stavy vyvolávající nedostatek železa
  • revmatické onemocnění.
Univerzální recept na léčbu syndromu neklidných nohou neexistuje. Každý pacient má jiné projevy syndromu. Při počínajících problémech si pacienti například mažou nohy mentolovými krémy, odkopávají ze sebe v noci peřinu, protože pohyb nohou nepříjemné pocity na chvíli potlačí. Někteří v noci vstávají a chodí, aby aspoň na chvíli pocítili úlevu. Z tohoto důvodu mají pacienti neklidný spánek. U vážnějších případů lékař může předepsat léky určené k léčbě Parkinsonovy choroby.

Je-li syndrom neklidných nohou správně diagnostikovaný a léčený, dojde k velkému zlepšení kvality života.

Jarmila Jalowiczorová
Při počínajících problémech si pacienti například mažou nohy mentolovými krémy Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

16-opava-jakartovice
P5303057
rakousko2011-23
p1140723
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.