Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Kozí mléko pomáhá i při revmatických bolestech

Kozí mléko pomáhá i při revmatických bolestech

M léko, které si na farmě koupíte je ve většině případů nepasterované. Z toho vyplývá, že toto mléko je pouze zchlazené. Můžete ho ovšem pasterovat, ale zároveň zbavíte mléko živých kultur. Mléko zahřejte na 73°C a po 30 sekundách zchlaďte.

Jste-li vlastníky hrnce na mléko, je to hrnec s dvojitým dnem říká se mu „pískací hrnec“, jakmile začne pískat, mléko zchlaďte. Tento hrnec je skvělý, neboť nemusíte hlídat teplotu. Pokud mléko prošlo pasterací, došlo vlastně k úpravě mikrobiologického života a to v podobě zlikvidování technicky škodlivých mikrobů, oproti tomu, ale jste zároveň uskutečnili i zničení spousty užitečných mikroorganismů.

Názory na kozí mléko a jeho specifickou vůni se různí. Někomu nemusí zrovna vonět. Přitom vůně a chuť mléka záleží také na ustájení a jakou genetickou dispozici zvíře vlastní. Z vědeckých výzkumů plyne, že chuť a vůně kozího mléka je zapříčiněná souborem chemických sloučenin a není tedy způsobená nečistotou mléka, jak se mnozí domnívají. V současné době se tak klade velký důraz na čistotu chovu a na farmách jdou do chovu jen ta nejlepší zvířata.

Máte-li možnost, kozí mléko ochutnejte, a záhy zjistíte, zda vám po chuťové stránce bude zcela vyhovovat. Třeba vás mile překvapí kozí kysané mléko, nechte přibližně 5 dní v ledničce zkysnout a efekt bude úžasný.

Patříte-li do skupiny, která je zasažená nesnášenlivostí laktózy, nemůžete pít žádné mléko ani ovčí ani kozí. Ve všech se vyskytuje totiž laktóza. Výjimku tvoří sýry, jsou vhodnější, zrají přibližně 3 týdny a je v nich stopové množství laktózy.

Pokud máte alergii na alfa S1 – můžete kozí mléko pít, protože alfa S1 se v něm nenachází. Stává se však, že lidé mohou mít alergii na alfa S2 a to v tomto případě kozí výrobky nebudete moct konzumovat.

Pro zajímavost, ovčí mléko má ve svém obsahu více bílkovin než kozí, ale není zrovna nejvhodnější pro lidi trpící alergií na kasein. Jogurty z kozího mléka snižují tvorbu bakteriálních enzymů v tlustém střevě a také hladinu krevního LDL cholesterolu. Pravidelným konzumováním jogurtů z kozího mléka si zvyšujete obranyschopnost organismu.

Kozí mléko je proto velmi prospěšné pro náš organismus, neboť působí na vytváření a obnovování buněk. Je lehce stravitelné oproti kravskému mléku. Doporučuje se alergikům na kravské mléko, působí totiž kladně na zažívání a dokonale pomáhá i při léčbě atopického ekzému nebo astmatu. Také se příznivě uplatňuje při nervových poruchách a plicních chorobách. Častým pitím kozího mléka a konzumací kozích výrobků se tak preventivně chráníte před rakovinou.

Kozí mléko je vhodné i pro kojence trpící střevními kolikami a tuhou stolicí, neboť je lehce stravitelné a je vysokým zdrojem vápníku, fosforu, draslíku, selenu, zinku, vitamínu B skupiny a kyseliny listové a tuky kozího mléka jsou shodné s tuky mateřského mléka.

Česká pediatrická společnost proto alergickým dětem už od 4. měsíce doporučuje příkrmy z kozího mléka, protože oproti kravskému nemá ve složení skoro žádné alergeny a kozí mléko se složením podobá mateřskému mléku.

Kozí mléko se dá využít i ve formě mastí, gelů, koupelí. Vyrábí se z něho různé pleťové krémy, pleťové masky atd. Výrobky z něho napomáhají regenerovat a zvláčňovat kůži a zároveň ochraňují před škodlivinami a zpomalují stárnutí.

Pochutnejte si na kozím mléku, sýrech plných bylinek, tvarohu, výborných nápojích z kozího mléka, jogurtu, protože výrobky z kozího mléka, se vyznačují, protizánětlivými účinky, čímž kladně ovlivňují revmatické potíže a snižují zahlenění orgánů.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

okolo-msk2011-302
21_zahajeni_2609-133...
v-dolina2010-10
21
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.