Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Dokážou Vás okouzlit labyrinty a bludiště?

Dokážou Vás okouzlit labyrinty a bludiště?

P akli ano, udělejte si výlet za tajemnem na zámek Loučeň, jenž se nachází od Prahy severovýchodně přibližně hodinku cesty. Návštěvní doba je po celý rok. Tento zámek je hlavně unikátní tím, že v zámecké zahradě vás překvapí jedenáct labyrintů a bludišť. Labyrinty a bludiště jsou vyhledávána nejen rodiči s dětmi, ale všemi, kdo mají rádi dobrou zábavu, touží po nezvyklé aktivní relaxaci plné tajemna.

Na začátek si vysvětlíme pojem labyrinty a bludiště. Rozdíl je daný tím, že v labyrintu vede pouze jedna cesta, oproti tomu v bludišti narazíte na vícero rozcestí a záleží, jakou cestou se vydáte, neboť ne každá vás dovede úspěšně do cíle.

Ať už jste rodiči nebo se nacházíte v seniorském věku, tato zábava vás zaujme a vy propadnete kouzlu bludišť a labyrintů.

Zabrousíme trochu do historie, tam labyrinty znali už Keltové a ve starověku je měli v oblibě i lidé v Indii.

Při vstupu do zámeckého parku, který je projektovaný Adrianem Fisherem (Angličan – nejznámější světový tvůrce labyrintů), obdržíte ke vstupence podrobný plánek s rozmístěním jedenácti labyrintů a bludišť. Zámecká zahrada je o celkové rozloze 23 hektarů. Tajemné labyrinty a bludiště propojuje naučná stezka se zajímavými informacemi ohledně historie zámku a labyrintů. Budete tak příjemnou formou poučeni, jakou vlastně roli labyrint kdysi hrál pro naše předky.

Seznámím vás s jedenácti druhy labyrintů a bludišť.
 1. Buxusové bludiště – Buxus je nízká zelená keříková rostlina, které se u nás díky její odolnosti říká zimostráz. Rozloha bludiště je 400 m2 a leží mezi jižní boční části zámku.
 2. Světelný labyrint – jeho velikost je 100 m2 a je umístěný ve středu zámeckého nádvoří. Během dne byste ho snadno přehlédli, ale po setmění se vám naskytne nádherná podívaná, labyrint je totiž značený 340 zemními svítidly.
 3. Travnatý labyrint – má 145 m2 a najdeme ho naproti vchodu do zámecké kaple. Cesta labyrintem vede antukou mezi travnatým drnem.
 4. Tisové bludiště – Dle rozlohy se jedná o největší bludiště, jeho rozloha činí 1450 m2. Živý tisový plot tvoří dokonalou skrýš před zraky ostatních procházejících bludištěm. Do bludiště se vstupuje po schodišti na lávku a vaším úkolem bude najít cestu k druhé lávce, po které vyjdete z bludiště. Už to bude šest let, kdy byl tisový plot vysázen, a tedy výška tohoto plotu je naprosto ideální jak úkryt před sluníčkem tak skrýš pro toho nejvyššího návštěvníka bludiště.
 5. Dlážděné bludiště – má neskutečné možnosti a jeho rozloha je pouhých 63 m2. Bylo vystavěno do kruhu a byly zde použity pálené, glazované dlaždice třech barev. Vedle dlážděného bludiště se nabízí k odpočinku romantický altánek.
 6. Palisádové bludiště – je vystavěné ze smrkových kůlů, jeho neobvyklý tvar (obří lidské chodidlo) objevíte, až když se dostanete na vyvýšený můstek a z něho po klouzačce sjedete dolů. Pokud zjistíte, že přece jenom vám docházejí síly a bludiště se pro vás stane velmi náročné, můžete se dostat únikovými cestičkami na několika místech a vystoupit tak kovovými vrátky ven z bludiště. Velikost bludiště je 255 m2. Kůly palisádového bludiště měří 140 cm. Tvůrci úmyslně zvolili tuto výšku, poněvadž děti nebudou v bludišti vidět, ale rodiče je přesto neztratí z dohledu.
 7. Kamenný labyrint – Délka kamenného labyrintu je 590 m2. Použité kameny na stavbu labyrintu byly dodány až ze dna Labe. Dle poskytnutých informací na naučné stezce se například dozvíte, že kamenné labyrinty najdete v současné době ve Skandinávii a Pobaltí.
 8. Provazové bludiště – bývá doporučováno větším skupinám, protože je vytvořeno ve čtyřech barvách a do hry se tak můžou zapojit čtyři družstva. Úkolem je procházet podél provazů barvy své skupiny co nejrychlejším způsobem a předat dalšímu ze skupiny tak štafetu. Jak jinak než to nazvat originální inspirací třeba pro školní výlety.
 9. Pískovcový labyrint – Cesta do nitra labyrintu nebojte, nevede pískem, ale pokračuje po pevné dlažbě, která je z opracovaného pískovce. Pískovcový labyrint má délku 245 m2 a leží v nádherné části okolní přírody. Nachází se skoro na konci putování. Okolí parku zdobí velmi staré a vzácné stromy a najdeme tam i výjimečné druhy živočichů. Za zmínku stojí například mohutná borovice a třeba se vám poštěstí a spatříte i vzácného broučka roháče.
 10. Prstový labyrint – Zřejmě jste se dostali na konec cesty, kde už nemusíte mít přebytečnou energii, jelikož trasa měří pouhých 0,5 m2 a vám postačí jeden prstík, kterým projedete labyrint. Zajímavostí je, že je vytesaný do boku velikého menhiru. Závěrem se projdete kolem sochy strašidelného Minotaura, kde tato socha je napůl člověk a napůl býk.
 11. Písmenkový labyrint – tento nejnovější labyrint má rozlohu 64 m2 a jeho vybudování bylo v roce 2011. Tvoří ho dlaždice tvarem podobné řezu stromu a jsou na nich vyznačená písmena. Úkol zní, postupovat po písmenkách, ale tady budete muset vyhledávat písmenka textu písně „Jéde jéde poštovský panáček.“ Čeká vás ovšem překvapení v závěru písničky, která se liší od originálu a tudíž musíte vyřešit hádanku. Určitě oceníte i zábavu pro své potomky v podobě hledání čtyř písmen abecedy, která v písmenkovém labyrintu nenajdete.
Zámecká zahrada vám nabízí nejen romantiku, ale i zábavu. Zámek Loučeň je výborné místo pro odpočinek a poučení, kde vás provede komnatami kostýmovaný komorník, kníže, či kněžna. Pobaví vás pikantními příběhy ze života na zámku přibližně před 100 lety. Vybírat si můžete mezi nevšedními prohlídkami zámku třeba čokoládová prohlídka, nebo tajemná prohlídka s Bílou paní. Pro děti je připravena, zvláště pro malá zlobidla dětská prohlídka plná překvapení.

Zámecké slavnosti jsou vždy první sobotu v měsíci a v zahradě se pořádají pikniky, různé soutěže a čeká na vás pozoruhodný program.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231595
P6265918
IMG_5444
09
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.