Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Podběl lékařský

Podběl lékařský

B ylin je spousta, jsou různé a různé je také jejich využití, stejně jako nemoci, proti kterým pomáhají. Jednu vlastnost ale má většina těchto rostlin společnou a sice, že jsou léčivé. Jak se říká: „Není bylina, aby na něco nebyla.“ Schválně jsem nenapsala, že všechny byliny jsou takové. Chtěla jsem tím jen upozornit na to, že existují i byliny jedovaté. S těmi my ovšem nebudeme ztrácet čas.

Nedávno jsme si řekli něco o kostivalu lékařském. Dnes se zaměříme na bylinu, která se mně osobně kdysi pletla se smetánkou lékařskou. Jedná se o podběl lékařský, zvaný také někdy devětsil malý. Podobně jako řada jiných i tato bylina je vytrvalá a patří do čeledi hvězdicovité. Jeho výběžkaté oddenky se rychle rozrůstají. Oddenkové pupeny jsou dvojí a z jedněch vyrůstají na jaře květinové stvoly, z druhých zase listy. K tomu však dochází, až když rostlina odkvete. Výška stvolů dosahuje od pěti do patnácti centimetrů. Jsou vlnité a porostlé šupinami. Právě na jejich koncích najdete jednotlivé květy. Barva samčích i samičích květů je jasně žlutá. Květy můžete obdivovat během března a dubna, plodem pak je ochmýřená nažka.

Účinných látek je v podbělu hodně. V jeho květech najdete velké množství slizovitých látek, dále flavonoidy, silici, hořčin, tříslovinu, inulín, karotenoidy, a pyrrolizidinové alkaloidy. Tytéž alkaloidy, stejně jako sliz s tříslovinou mají v sobě i listy. Důležité je však vědět, že právě pyrrolizidinové alkaloidy jsou jedovaté v případě, že jich jich je užíváno ve větších dávkách.

Podběl lékařský roste od začátku května do konce července. Setkáte se s ním na vlhkých půdách, kde je ho hojnost, na březích potoků, podél cest a dokonce i v lomech, příkopech, příkopech nebo náspech. Abychom však vůbec mohli využívat jeho léčivou sílu k zahánění nemocí, je nejdřív potřeba jej nasbírat a později správně skladovat. Protože jen těžko bychom dokázali najednou zpracovat a spotřebovat větší množství. To je naprosto jasné, že ano? Na sběr květů je bohužel letos již pozdě. Na ty je třeba vypravit se brzy na jaře, jakmile rozkvetou a pouze za suchých dnů. Sušíme je rychle ve stínu na lískách a vrstvy, ve kterých je sušíme by neměly být tlustší než 5 centimetrů. Pokud k sušení používáme umělé teplo, pak teplota nesmí přesáhnout 40 °C. O to, jestli Vám květy uschnou, si příliš nemusíte dělat starosti, protože ty schnou velmi dobře. Květy, které jsou zahnědlé nebo už odkvétají a je na nich chmýří je nejlepší nesbírat vůbec. Pokud by k tomu přece jenom došlo, je nutné je v průběhu sušení odstranit. Sbírat příliš rozkvetlé květy, to taky není nejlepší nápad. U těch totiž hrozí, že se sice usuší, ale brzy poté se rozpadnou. Správně usušený květ podbělu lékařského poznáte podle toho, že mu zůstane jeho přirozeně žlutá barva, je bez zápachu a jeho chuť je nahořklá. Vhodná doba pro sběr listů naopak přichází až po odkvětu byliny. Je to doba od května do června a proběhla tedy právě nedávno. Stejně jako květy by se měly sbírat za suchého počasí. Listy se rovněž suší na stinném místě, navíc je k tomu zapotřebí průvanu a vrstvy na lískách musí být velmi nízké. Rozhodně není na škodu nejdřív předsušit na slunci. Nejlepší poloha, v jaké mohou listy během sušení být je, když je lícem dolů a to z toho důvodu, aby plstnatá rubová strana byla směrem vzhůru a díky tomu lépe vysychala. Snad nejlepší způsob je pokládat listy pěkně vedle sebe. K zahození ale také není navléct je na nit nebo na tenký drátek a takto usušit.

Věřte nebo ne, podběl lékařský tlumil a uklidňoval suchý kašel již v době starověkého Řecka, za časů Hippokrata. Současně je možné jej používat vně i vnitřně. Tato bylina působí například také proti zánětům, podporuje epitelizaci tkání a rány se díky ní hojí rychleji. Pokud se někdo rozhodne pro vnější použití, pak se bude jednat s největší pravděpodobností o nálev. Obklady z tohoto nálevu je možné léčit vředy, ekzémy, či právě rány, které se špatně hojí. Obrátit se na něj mohou ale také ti, kdo trpí zánětem žil. Čerstvých listů podbělu lékařského využívá lidové léčitelství a to pří léčbě nemocí, jakými jsou reumatismus, dna, artróza nebo „obyčejná“ bolest kloubů. Znáte-li někoho, komu jeho bolavé klouby znepříjemňují život nebo jste-li tím někým Vy sám nebo sama a chcete vyzkoušet, zda tento babský recept skutečně funguje, pak jsou následující informace určené právě pro Vás. Půjde totiž o návod, jak postupovat, když si budete takový obklad připravovat.

Tak tedy. Nejdřív je třeba odstranit z čerstvých listů řapíky. Čistota je základ, a proto i tyto listy musí být před použitím důkladně omyté ve studené vodě. Jinými slovy, tak jako u léků platí známé „před použitím zatřepat“, tak u čerstvých podbělových listů by se dalo říct „před použitím pořádně omýt“. Pak už Vám nic nebrání v tom, abyste dvěma vrstvami listů obložili bolavý kloub. Je však nutné přikládat je vždycky vrchní zelenou stranou. K jejich zajištění je třeba obinadla. Kromě toho je nezapomeňte obalit vlněným šátkem na dobu několika hodin. Podběl však především léčí kašel a zahlenění. To platí jak o jeho listech, tak i o květech. Za svoji skvělou schopnost uvolňovat hleny z dýchacích cest, vděčí tato bylina značnému obsahu slizovitých látek. Kromě nálevu se s podbělem lékařským můžete setkat v mnoha čajových směsích, které působí samozřejmě proti kašli a nachlazení. Pokud by Vás postihla nějaká nemoc horních cest dýchacích nebo by se k Vašemu nachlazení přidalo i zahlenění, neváhejte a vyhledejte pomoc podbělu lékařského. Ale pozor. V případě, že jste žena v jiném stavu nebo matka, která kojí, vyhněte se této bylině velkým obloukem. Její součástí jsou totiž také pyrrolizidinové alkaloidy a ty by Vám mohly uškodit. Další skupinou osob, pro které není podběl vhodný jsou děti. I když v případě čajových směsích, kde se vyskytuje podběl přibližně v 15 %, není nutné mít příliš velké obavy. Na druhé straně je ale nutné užívat podbělu pouze v přiměřených dávkách a po určitou dobu, i když zmíněných alkaloidů v něm není zas až tak moc. Konkrétně by se tato bylina měla užívat nanejvýš měsíc nebo šest týdnu v roce, víc ne.

Tak na to pamatujte. Já doufám, že Vám podběl stejně jako jiné byliny nikdy nebudou škodit, vždy jen pomáhat. A že si druhou polovinu prázdnin užijete ve zdraví a podle svých představ.

Krystyna Kędziorová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6231623
IMG_1218
P5303071
PA062160
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.