Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Závislost na opalování postihuje hlavně ženy a dívky

Závislost na opalování postihuje hlavně ženy a dívky

Z ávislost na opalování je také odborně zvaná tanorexie, která je porovnávaná s anorexií. Anorektička, i když zhubne a vypadá jako věšák, myslí si, že je tlustá. Tanorektička myslí stejně, ale s tou výjimkou, že se jí zdá, že je pořád bledá a není opálená, i když se opaluje non stop. V zimě okupuje solária a v létě při každé příležitosti vystavuje svoje tělo slunci.

Opálení dodává na kráse a vypadá sexy. Pokud dívka nebo žena takto uvažuje, je to ještě v pořádku. Ale když to se přehání, opalování začíná být nebezpečné. Dermatologové říkají, že kůže má být lehce smahnutá sluncem, tehdy vypadá zdravě. Hodně opálená je přesušená a svraštělá. Tanorektičkami jsou nejčastěji ženy středního věku. Ale mezi nimi je více mladých dívek a také mladých mužů.

Cena je velmi vysoká. Tanorektici nepotřebují k opalování pláž s překrásnou krajinou, ale stačí jim jen kousek lavičky v parku, balkon, terasa anebo střecha domu. Opalování na střechách, které mají lepenku, střešní krytinu nebo plech jsou obzvlášť nebezpečné, protože stahují dvojnásob sluneční paprsky. Dodatečně také tomu napomáhají i léky, při různých chronických onemocněních. Jsou to hlavně antibiotika z řady tetracyklin, hormonální léky a léky od bolesti, antikoncepce. Při těchto lécích je kůže citlivější a více citlivá na UV záření. Kůže tanorektika nemá možnost se regenerovat. Moc intenzivní UV záření zabraňuje tvorbě melaninu. Úkolem melaninu je vstřebávání UV záření a tímto chránit před ním. Když je kůže dlouhou dobu v kontaktu s UV zářením, nestíhá vytvořit melanin, je bezbranná.

Je také třeba léčit psychiku. V USA od doby, kdy zjistili, že až 90 % nádorů kůže je důsledkem nadměrného opalování, tanorektiky posílají na vyšetření k psychoterapeutům. Terapie musí být komplexní. Stálé vyhledávání možnosti na opalování působí špatně na jejich rodinu a okolí. Tanorektik, který jede na dovolenou, nepočítá s potřebami jiných. Nemá rád výlety, procházky, hry, je ale zaujatý sám sebou.

Změny mohou být nevratné. Problémy, které nadělá UV záření na kůži, se už nedá napravit, a proto si tanorektici myslí, že jim pomohou různé kosmetické přípravky nebo zákroky. Ale ani dobré krémy nezregenerují kůži zničenou opalováním. Změny jsou někdy nevratné. Kolagen, který odpovídá za vlhkost kůže, spálí se na slunci. Po měsících nebo létech intenzivního opalování kůže prostě ztvrdne a zrohovatí. Nápravě vzhledu a stavu pokožky pomohou vícekrát opakované zákroky navlhčení.

Jestli se ale chceme dlouho radovat ze zdraví a pěkného vzhledu, musíme se opalovat s mírou.

Halina Kaletová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

03
konf-bez-barier03
rovna_prava_pro_vsec...
84_ruzne_0110-0943
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.