Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Jak nejlépe zpracovat houby?

Jak nejlépe zpracovat houby?

S ušení: Houby musí být nečervivé. Nakrájejte je na 3 mm silné plátky a dejte sušit. Výborný pomocník je sušička, ale jestliže nemáte, snažte se sušit houby na dobře větratelném a suchém místě. Ideální je průvan a určitě nesušte na novinách, jak bývá zvykem, poněvadž houby mají sklon se k nim přilepit a volte tedy raději rámy se sítěmi. Dosušit plátky hub je dokonalé v troubě. Správnost sušení si ověříte dle lámavosti usušených plátků hub, nesmí se totiž ohýbat.

Na závěr uložte do sklenic a zavřete. Nikdy neukládejte houby do plátěných pytlíčků, vypadá to sice ohromně, ale houby do sebe nasáknou vlhkost a pak střídavě vysychají a vlhnou, to není dobrá kombinace a výsledkem bývají zplesnivělé a nevábně vonící sušené hříbky.

Takhle uložené ve sklenici vydrží po celý rok a naskýtá se velké využití těchto sušených hříbků třeba do polévek, omáček, pod maso, do sekané atd.

Dobrý nápad může být hříbky rozdrtit a udělat z nich kořenící prášek.

Mražení:

Pro zmražení se hodí tvrdší houby pokrájet a v míse vložit do mikrovlnné trouby s troškou másla. Promíchat v másle a chvíli podusit v mikrovlnce. Zchlazené uložit do plastových dóziček, či sáčků a zmrazit. Trvanlivost dosahuje až půl roku. Využití je různé. Houby můžete zmrazit i bez předchozího dušení, ale počítejte s tím, že po rozmražení budou rozměklé. Není dobré tak zmrazit lišky, neopracované mají hořkou chuť.

V octě:

Ideální jsou malé pevné hříbky. Povařte 20 minut v nálevu z litru vody, lžíce soli, pepře, nového koření, bobkového listu, celeru, mrkve, petržele.

Potom si udělejte druhý nálev, tady potřebujete 1 litr octa, 3 litry vody, 3 lžičky soli, 50 g cukru, 4 snítky stévie, bobkový list, hřebíček, nové koření, celý pepř, hořčičné semínko, koriandr.

Povařené houby nechte okapat a dávejte do skleniček s pokrájenou cibulí, celerem, mrkví, paprikou. Zalijete octovým nálevem, uzavřete a sterilizujete 25 minut.

Trvanlivost je rok a ideální využití například k masu jako pikantní příloha, poněvadž není tady použita žádná konzervační přísada, spotřebujte otevřenou skleničku v blízké době.

V soli:

Předem vysušte sůl, výborně vám k tomu poslouží trouba. Pokrájejte malé pevné hřiby na čtvrtky a ponechte několik hodin oschnout. Připravte si sklenice a prokládejte vždy vrstvu hřibů solí.

Na kilogram hub je potřeba čtvrt kilogramu soli. Poslední vrstva ve skleničce musí být sůl. Uzavřít a uchovávat v temnu a chladu.

Trvanlivost je půl roku a využití do polévek, omáček a jídlo již nemusíte solit. Do soli se obvykle nakládá, když nemáte optimální podmínky na sušení.

Kvašení:

K tomuto zpracování ponechejte hřiby v celku. Povařte je 2 minuty v osolené vodě a potom rychle ochlaďte pod studenou vodou v cedníku. Do hrnce naskládejte houby a přelijte nálevem. Nálev se dělá z litru vody, přidáte 50 g soli, 20 g cukru, lžíci kyselého mléka, trošku pepře, nové koření, česnek, cibuli. Hřiby musí být v nálevu ponořené, tak bude vhodné je něčím zatížit. Kvašení by mělo probíhat při pokojové teplotě a po dobu 14 dní. Potom uskladníte v chladu. Trvanlivost je půl roku a taky se dají použít jako příloha k masu. Před konzumací je pouze prolijte vodou. Díky kvašení budou lépe stravitelné.

V tuku:

Na rozpuštěném sádle a na mírném plameni duste na kostky pokrájené pevné houby. Poduste je, až získáte konzistenci jako škvarky. Ještě horké dejte do skleniček a zavíčkujte a nezapomeňte otočit dnem vzhůru. Trvanlivost je přibližně 3 měsíce a můžete je přímo ze skleničky natřít na chléb, jako houbové škvarky. Dá se upotřebit i pod maso při pečení. Tato kalorická bomba vám zaručeně bude skvěle chutnat.

Ve vlastní šťávě:

Pokrájené houby opečeme. Až nám pustí šťávu, pak je budeme dusit pod pokličkou přibližně 20 minut za pomalého míchání. Tato směs se ukládá do malých skleniček, vždy se musí zkonzumovat po otevření co nejdřív. Nezapomeňte skleničky po uzavření sterilizovat 50 minut. Trvanlivost je roční a využití do omáček, polévek, omelet, houbové sekané atd.

Pro všestranné použití raději nekořeňte.

Houbová pasta:

Pokrájené houby dusíme v malém množství vody. Podušené mixujeme a přidáme trošku vody a potom zprudka uvaříme. Kořeníme kmínem, solí, pepřem.

Hotové by to mělo mít podobu hustého sirupu. Opláchneme si skleničky horkou vodou a obrátíme ihned dnem vzhůru po uzavření. Trvanlivost je také rok a dává se do polévek, omáček. Toto zpracování hřibů nachází uplatnění hlavně pro houby ne zrovna nejlepší kvality a zbytky třenů.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

03_prijezd_2409-2149
P6265917
IMG_1225
47_1soutezni_den_270...
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.