Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Prokletí budoucích generací – dětská obezita

Prokletí budoucích generací – dětská obezita

Z a posledních 15 let u nás stoupl počet obézních dětí dvaapůlkrát. Lékaři alarmují, obézních dětí je čím dál víc. Příčiny dětské obezity jsou dvě. Genetické předpoklady a vliv vnějších faktorů, jako jsou špatná výživa od prvních let života, snižuje se fyzická aktivita dětí a způsob celé rodiny. My jsme kdysi trávili více času venku na čerstvém vzduchu, honili se, lezli po stromech a vyváděli kdejaké lumpárny. Dnešní děti tráví čas raději u počítače, než aby běhaly venku a hrály si s kamarády.

Mnoho rodičů navíc upustilo od příprav klasické školní svačiny a potomkovi raději dají peníze, aby si svačinu koupil. Dítě si nejspíš koupí něco nezdravého. Dnešním dětem chybí hlavně pohyb a základy zdravého stravování. Zeleninu děti zrovna nemilují, ale pokud ji nenaučíme své dítě jíst, a to syrovou, vystavujeme ho mimo jiné až třináctkrát většímu riziku vzniku chronické zácpy. Ta ho pak bude provázet celým životem. Kdo to někdy zažil, ví, že je to utrpení.

Nejideálnější by pro dítě bylo pravidelné jídlo – pestrá a rozmanitá strava v pravidelných porcích pětkrát až šestkrát denně, velikost porcí dle růstu a fyzické aktivity bez přejídání, ale i bez hladovění. Hlavně pak zdravá výživa s převahou ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, drůbeže a libového masa, ryb, mléčných výrobků a dostatečný příjem vlákniny. Také pak kvalitní bílkoviny, nesmí chybět zdroje kvalitních živočišných i rostlinných bílkovin, jako jsou luštěniny, ořechy, cereálie, ryby a drůbež. Základem stravy by měly být mléčné výrobky i kysané, denně dvě až tři porce v polotučné variantě. Raději pak rostlinné než živočišné tuky, například olivový a řepkový. Omezit příjem soli na maximálně pět gramů denně, to je jedna kávová lžička. Snižovat konzumaci potravin se skrytým obsahem soli, jako jsou brambůrky, solené oříšky, uzeniny, fast food. Střídmá konzumace cukru, pozor na sladkosti a slazené nápoje, tučné potraviny, smetanové výrobky a bíle pečivo. Také třeba dbát na dostatek pití, dodržovat pitný režim v rozsahu 1,5 až 2 litry denně, hlavně neperlivé vody, neslazené tekutiny, ovocné čaje, zeleninové šťávy i minerálky. Hlavní je ale pohybová aktivita. Dvakrát až třikrát týdně alespoň jednu hodinu, aby byl vyrovnán energetický příjem a výdej. Základem je však fungování rodiny jako vzoru zdravého způsobu života, správné a pestré životosprávy a preference nemoci.

Iva Niemczyková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

09-opava-jakartovice
DSC02119
19
hipo3
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.