Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Máte doma optimálně vlhký vzduch?

Máte doma optimálně vlhký vzduch?

S poustu domácností dovede pozlobit špatná vlhkost vzduchu. Nejhůř jsou na tom panelákové domy, kde vzduch je příliš suchý a to hlavně v topné sezóně. Oproti tomu i starší rodinné domy se zase vyznačují nežádoucí velkou vlhkostí. Nejideálnější vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 % do 60 %.

V panelové zástavbě s ústředním topením se vlhkost pohybuje mezi 20–30 %, což našemu organismu neprospívá. Pokud v bytě nebo ve vašem domě vlhkost přesáhne hranici 60 %, je tu riziko, že se vám začnou tvořit na stěnách a skříních plísně. Takové prostředí je ideální i pro roztoče, tak pozor na to.

Správná vlhkost vzduchu je především potřebná pro optimální činnost sliznice dýchacích cest.

Můžete si rychle vypomoci, pokud máte doma suchý vzduch, rozvěšením nádob s vodou (odpařovačů) do blízkosti topení v topné sezóně. Doporučuje se pěstování pokojových rostlin či provizorní rozmisťování mokrých látek jako první pomoc u pacientů se suchým dráždivým kašlem nebo s jakýmkoliv podrážděním dýchacích cest.

Přetopený byt, kde vlhkost vzduchu klesla pod hranici 40 %, váš organismus může nepěkně potrápit. Suchý vzduch sice není nebezpečný, že by způsoboval nějakou nemoc, ale vysušuje pokožku a sliznice dýchacích cest, proto vám hrozí časté rýmy, škrábání v krku a celkově se stanete náchylnější k respiračním nemocem. Tomuto můžete ovšem zamezit, když si pořídíte zvlhčovač vzduchu, který optimálně v přetopených místnostech zvlhčí vzduch. Úkolem přístroje je, že převádí vodu na páru a pak ji rozptýlí po místnosti. Do přístroje se používá pitná voda, destilovaná voda, ale i obyčejná z kohoutku. Nejlepší zvlhčování se děje teplou párou, ta zároveň likviduje choroboplodné zárodky a bakterie ve vzduchu.

Díky malé spotřebě elektrické energie a tichému chodu zvlhčovače jsou oblíbené ultrazvukové přístroje. Ultrazvuk rozhýbává kovovou destičku, a ta tříští vodu na mikroskopické částečky, a ty rozprašuje do prostoru.

Některé typy zvlhčovačů mají nádobky, kde je možnost nalít esenciální a aromatické oleje a váš vzduch bude svěže a příjemně provoněn.

Pakli se rozhodnete pro koupi zvlhčovače, je potřeba vybrat podle objemu místnosti, ve které ho budete chtít používat. Taky musíte dbát na důkladné a pravidelné čištění a nezapomínat tento přístroj dezinfikovat, poněvadž i tady dochází k usídlení a k množení domácích plísní, jež se stávají mnohokrát škodlivější než nedostatečná vlhkost vzduchu.

Platí tu pravidlo, že s jedním zvlhčovačem nedosáhnete zvlhčení v celém bytě či domě. Na jeden pokoj připadá jeden přístroj. Myslete na to, že účinné jsou v uzavřené místnosti a proto zbytečně nevětrejte.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

P6265904
img_9071
rakousko2011-01
Olympiada_v_Sizuoka3
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.