Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Pásový opar

Pásový opar

J e to infekční kožní onemocnění, které je velice bolestivé a dokáže hodně potrápit. Odborně se mu říká Herpes zoster. Pásový opar se nejčastěji vyskytuje po 50. roce věku. U dětí se vyskytuje častěji při prodělání planých neštovic do 1 roku věku. Nejčastěji dojde k onemocnění pásovým oparem při oslabení imunity, nebo při setkání z nakaženým člověkem.

Většina z nás prodělala plané neštovice, svědící pupínky po celém těle a teploty. Máme je jen jednou za život, ale virus Varicella, který způsobuje plané neštovice, přetrvává nenápadně v nervových buňkách a může se při oslabení imunity, jako různá onemocnění, vyčerpávající psychické stavy, nebo drastické léčby vrátit v podobě pásového oparu.

Pro pásový opar je typické, že se nejdříve projeví palčivými bolestmi v oblasti krku, ramen a trupu. Nejčastěji postižená místa jsou hrudník, bedra, obličej v okolí očí. Pásový opar se může prakticky objevit kdekoliv na těle. Po několika dnech se na části těla objeví puchýřky naplněné tekutinou. Napadená místa na pokožce červenají, bobtnají a stanou se citlivými na dotek. Puchýřky se objevují v pruzích na těle nap. od hrudníku a beder se šiří k pupku s hrudní kosti. Po jednom až dvou týdnech puchýřky pomalu splasknou a vytvoří se na nich strupy. Puchýřky by se neměly rozškrabávat, protože potom by po nich zůstaly jizvy. Nemocný může pociťovat únavu, bolestí hlavy a těla, zvýšenou teplotu někdy i vysokou. Bolesti většinou zmizí spolu s vyrážkou na pokožce nebo krátce poté. Ve výjimečných případech a především u starších lidí mohou ale bolesti trvat další měsíce a roky a mohou být velice trýznivé. Ze zkušenosti vím, že bolest a nepříjemný pocit na tom místě přetrvává. Pásový opar se léčí asi tak měsíc, záleží na místě, které je postižené a závažnosti.

U pásového oparu se léčí projevy nemoci, nikoli příčina. Podáva se protizánětlivé léky, analgetika od bolesti a virostatika v tabletách nebo v infuzích (Zovirax, Herpesin, Provirsan, Valtrex).

Antibiotika se podávají jen u starších či oslabených lidi jako prevence sekundární bakteriální infekce, která by u takového pacienta mohla nepříjemně zkomplikovat léčbu nap. při léčbě rakoviny.

Někdy bývá doporučeno zvětšit příjem vitamínu B a také se puchýřky potírá tekutým pudrem.

Můžeme si pomoct i sami různými potravinovými doplňky, jako např.
  • L-lysin – podporuje hojení
  • Vironal – má protivirové účinky
  • Echinacea - zvyšuje obranyschopnost
  • Pupalkový olej a vitamín E – příznivý vliv na hojení kůže.
  • Vhodné jsou i pivovarské kvasnice, česnek.

Častou komplikací bývají přetrvávající bolesti i po vyléčení kožních projevů. Další, především u HIV pozitivních, nemocných rakovinou, diabetiků, nemocných leukemií, může dojít k zhoršení zdravotního stavu, což znamená, že puchýřky se vyskytují po celém těle. Dále, když je pásovým oparem zasažen trojklaný nerv, který prochází v oblasti oka, může dojít k poškození očí. Vyskytuje se i komplikace s postižením vnitřních orgánů, např. žaludek, srdce, plíce.

Jen pro zajímavost, léky jsou na tuto léčbu drahé, proto předepisování pojišťovnami je omezen. Takže si na léčbu musíme připlatit. Plně hrazené léky jsou jen u lidí s velmi nízkou obranyschopností, nebo kteří se součastně léčí jinými závažnými nemocemi, které oslabují jejích imunitu. Také lidé z atopickým ekzémem mají léky zdarma.

Přeji všem, aby tuto nemoc nemněli a kdo ji má, přejí brzké uzdravení.

Vanda Bruková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

bezpecnost-na-prejez...
62_vylet_2809-1406
67_vylet_2809-1847
17
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.