Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Ach, ty zlozvyky

Ach, ty zlozvyky

K ousání nehtů neboli onychofabie je zlozvyk, kterým většinou trpí děti, ale některým to vydrží až do dospělosti. Některých zlozvyků se zbavíme, ale některé nás ne a ne opustit. Kousání nehtů je návyk často spojený se stresovým napětím. Někdo si může kousat nehty pouze z dlouhé chvíle, ale mnozí si je koušou právě vlivem stresu nebo podráždění.

U dětí může mít kousání nehtů jiné důvody. Možná ale vašemu dítěti chybí důležitý vápník a kousáním nehtů si ho tak přirozeně doplňuje. V tom případě udělejte pokus a na měsíc obohaťte jídelníček o mléko, jogurty a další mléčné výrobky.

Při léčbě kousání nehtů je proto dobré začít pracovat na odstranění těchto příčin. Spousta lidí si kouše nehty, aniž by si to uvědomovala, např. při čtení, sledování televize nebo telefonování.

U dospělých je doporučeno upravit životní styl a omezit stres a naučit se efektivně relaxovat. Můžete samozřejmě i vyhledat odbornou pomoc psychologa, který může objevit hlubší souvislosti, které by bez odborné pomoci mohly vést k dalším problémům.

Je nesporné, že ruce s ohlodanými nehty nejsou žádnou ozdobou a jejich majitelé se za ně stydí a schovávají je, jak se dá. To může mít negativní vliv na jejich sebevědomí, společenský život, ale také na úspěch při hledání zaměstnání. Okousané nehty a poraněná kůže kolem nich je náchylná k proniknutí infekce a bakterií.

Okusování nehtů může být i naučený návyk, který dítě pochytí od svých rodinných příslušníků. Projevem nervového vypětí nemusí být pouze kousání nehtů, ale třeba i cucání palce, tahání či kroucení vlasů, skřípání zuby nebo drbání a škrábání se. Kousáním nehtů se míní kousání nehtů samotných, ale i okolní kůžičky a měkkých tkání kolem nehtů.

Lidé každého věku si koušou nehty.

 • Kolem 50% dětí, mezi 10ti a 18ti lety věku si už někdy nehty kousalo, anebo si koušou nehty dodnes. Častěji se vyskytuje kousání nehtů u dětí v období puberty vlivem pubertálních změn.
 • 23% tvoří mladí dospělí, ve věku od 18 do 22 let.
 • Zbývající dospělí tvoří pouze malé číslo. Nejvíce lidí přestane s kousáním nehtů kolem 30ti  let věku. Muži, kteří se svého návyku nezbaví, tvoří asi 10%.
 • Chlapci si koušou nehty mnohem častěji než dívky.

Co hrozí při kousání nehtů?
 • Infekce nehtového lůžka, ale i úst a dásní.
 • Krvácení kolem nehtového lůžka
 • Citlivé, bolavé, zhnisané a zarudnuté konečky prstů.
 • Narušení normálního růstu nehtů a jejich deformity.

Jak se zbavit zlozvyku
První možnost, jak se kousání zbavit, je samozřejmě silná vůle a motivace. Tou může být především fakt, že upravené ruce a nehty jsou ozdobou a manikúra nezbytnou součástí hygieny. Navštivte i speciální salon a nechte si nehty odborně upravit.

Několik rad:
 • Udržujte své nehty upravené. Pečováním o vaše nehty můžete pomoci ke snížení nežádoucího návyku tím, že se budete snažit své nehty udržet stále atraktivní. Pravidelně provádějte manikúru a užívejte lak na nehty. Muži mohou užít bezbarvý lak na nehty. Umělé nehty mohou též přispět ke skoncování s tímto návykem, ale také vlastní nehty ochrání a podpoří jejich samotný růst.
 • Nalakované nehty chutnají hořce a tak každý pokus o jejich kousání může být zároveň varovným signálem, že si nehty nekousat!
 • Pokud cítíte úzkost nebo stres, vyzkoušejte protistresové techniky.
 • Pokud se přistihnete, že si koušete nehty, vyzkoušejte jinou aktivitu např. kreslení, čtení, psaní nebo mačkání antistresového balónku.
 • Noste rukavice nebo obarvené nálepky - můžou připomínat chtíč skoncovat s tímto návykem.
 • U dětí, ale i dospělých, může pomoci terapeutický rozhovor, změna přijímání zátěžové životní okolnosti.

Zdroj: nehty.zdrave.cz


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

p1140797
v-dolina2011-10
IMG_0122
Olympiada_v_Sizuoka3
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.