Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Když se řekne keramika

Když se řekne keramika

V dnešní době už není potřeba, aby hrnčíř běžel za vesnici nakopat si hlínu, pracně ji zbavil nečistot a přidal do ní tolik nezbytné přísady a nesměl opomenout dohromady vše promísit, jak se dělávalo kdysi i nohama.

V současné době toto dělají firmy za pomocí strojů. Perfektně hlínu zpracují, zbaví ji přebytečných bublin, které zapříčiňují trhání výrobku v peci. Vakuově hlínu zabalí a dají do prodeje. Ve výtvarných potřebách si můžete koupit i menší kousky hlíny třeba na začátečnické pokusy.

Hlíny dělíme podle druhu a barvy:
  • Licí – do sádrových forem.
  • Modelovací – se šamotovými kamínky – ostřivem.
  • Točířské – měkká hrnčnina, kamenina nebo porcelán – mohou být červené, burelem dobarvené hnědé, světlé nebo skoro bílé jako kaolin. Až postupným zkoušením si určitě najdete tu pro vás nejvíce vyhovující.

Ačkoli je hlína perfektně zpracovaná a promíchaná, je potřeba ji ještě před začátkem práce prohníst jako těsto. Pro modelovanou keramiku nemusíte kupovat drahé pomůcky ani není důležité mít hodně prostoru. Kdo by ovšem měl zájem, dá se ve výtvarných potřebách nebo v katalozích specializovaných firem najít keramické pomůcky, jako například špachtle, čepílky, očka, kulmíky atd. Ale dobrou službu vám udělá i starý kuchyňský nůž, dřevěný váleček, včelařský drátek, špejle, struna na řezání hlíny z kousku vlasce nebo včelařského drátku s dřevěnými špalíky jako úchyty na koncích. Staré záclony, látky, miska s vodou, kuchyňská houbička, no prostě dá se využít cokoliv, záleží pouze na vaší fantazii. Na balení hlíny po práci je nejlepší mokrá látka či igelitový sáček, zabraňuje se tak nežádoucímu vysychání hlíny.

Na lepení různých částí hlíny (například ucho k hrníčku) je důležité mít nachystaný „šlikr“ – říká se tomu blátíčko z hlíny. Uděláte si ho z hlíny a vody. Pokud se výrobek při lepení bortí, nechte ho zavadnout do kožovitého stavu. Až na konci ho dejte pozvolna sušit na suché a větrané místo. Jestli vám výrobek praská, znamená to, že schne moc rychle a bude lepší, když ho zabalíte do sáčku samozřejmě igelitového, abyste zpomalili schnutí.

Hrnečky a mističky se dají malovat a zdobit různými otisky rozmanitých věcí, které uvidíte kolem sebe, nebo hlínou jinak zabarvenou po výpalu – engobou – na ještě mokrý výrobek. Možností je více, jak zkrášlit keramický výrobek. Třeba pomocí glazur, pigmentů, metalfritů atd.

Abyste hotové hrnečky, mističky, konvice mohli používat, je na místě vnitřní stranu těchto výrobků taky glazovat. Jinak vás překvapí nepříjemné prosakovaní vody a hrníčky nebudou sloužit k účelu, k jakému jste je tvořili, ale pouze jako dekorace. Výrobky dokonale vysušte a dejte vypálit na první výpal – přežah o teplotě 700–800°C (záleží na hlíně). Do pece jich naskládáte hodně, mohou se totiž vzájemně dotýkat. Přežahem se zpevní pro další manipulování při glazování. Při výpalu ozdobeného výrobku s glazurou už se nesmí v peci dotýkat, jelikož by hrozilo vzájemné přilepení výrobků k sobě. Proto mokrou houbičkou perfektně utřete plochy, na kterých v peci výrobky budou stát. Nakonec se provede výpal, jenž přesahuje 1000°C. Každá hlína má od výrobce určený rozsah výpalu.

U glazur je to podobné, tady dávejte pozor pro sladění teplot výpalu už při nákupu materiálu. Ve specializovaných výtvarných prodejnách nebo v katalogu každé české i zahraniční firmy vyrábějící glazuru najdete v nabídce glazury matné, olovnaté, umělecké, krycí, barvítka, metalfrity atd.

Pec na výpal je možné zakoupit i malou (vnitřní obsah 30 l) „hobby“ pec, kterou zapojíte kdekoliv doma do obyčejné zástrčky. Pokud se rozhodnete si nějakou pec zakoupit, nastudujte si velikost pece, vnitřní prostor, nabízené doplňky, způsob otevírání (shora, skříňové), a dostupnost servisu atd.

Kdysi se keramika pálila v ohni, až později v pecích na dřevo. Výrobky přišly do styku s plameny a získaly krásný zajímavý nádech. Proto se tradiční pálení provádí i dnes a pálí se tak originální keramika s „nedostatky“. Podobného výsledku lze docílit i s plynovou pecí, ale je složitější na ovládání. V elektrické peci se výrobky rovnoměrně vypalují, ale vyžaduje to zase více zkušeností, jak správně naplánovat teplotní křivku, aby se nestalo, že výrobky budou popraskané a špatně vypálené.

Modelování z hlíny pomáhá rozvíjet jemnou motoriku a kreativitu. Naučí vás trpělivosti a má nesmírně uklidňující vliv na psychiku člověka a zároveň aktivně relaxujete.

Karin Šimovcová


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

IMG_0129
priprava2011-04
IMG_0150
p1140734
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.