Cvičení s Jaroslavem Wojnarem Zooterapie Euroklíč
Rubriky Různé články Místo vodicího psa poník?

Místo vodicího psa poník?

J ak jsem se dočetla, má poník mnoho výhod oproti vodicímu psu: Je vhodný pro lidi, kteří mají kombinovaný handicap (tělesné i zrakové postižení), potřebuje poloviční dobu na výcvik než pes, je levnější než vodicí pes (pořizovací cena), žije déle než pes. Nevýhodou však je, že na vodícího psa úřad přispívá a na poníka ne. Starost o poníka je dražší.

Také poník neumí aportovat a nevidomému nezvedne věc, která mu upadla, takže poník není moc vhodný, i když se vše ostatní naučí stejně jako pes. Také si nedovedu představit, že by někdo s poníkem jel autobusem, vlakem nebo metrem, pes je přece flexibilnější. Nehledě na to, že poník potřebuje více pohybu a pastvu, takže lidé, kteří bydlí v paneláku asi nemají šanci. Lze je tedy využívat jen na vesnici. A také poník jen vede, kdežto pes je i parťák. Ve světě vodicí poník není neznámý, ale u nás zatím není v ulicích vidět, alespoň já jsem neviděla. Myslím si, že je ani tak rychle neuvidíme a nevidomí zůstanou u svých oblíbených pejsků, kteří jsou k tomu vycvičení a ulehčují jím svou přítomností život, také i po psychické stránce.

Zuzana Daušová ze společnosti Helppes však takového poníka cvičí, takže záleží teď na tom, zda se osvědčí i u nás a zda handicapovaní poníka přijmou.

Iva Honíšková


 
„Jsme obyčejní lidé jako vy, jen máme hendikep, se kterým náš život navenek vypadá odlišně, pro vás zdravé nezvykle. Pro kompenzaci máme různé pomůcky, ale v jádru se náš život od vašeho neliší. Radujeme se, sportujeme, bavíme se. Umíme i pracovat, i když si někteří zaměstnavatelé myslí, že s hendikepem jsme použitelní jen na ‚lepení obálek‘. Opravdu nemáme rádi, když nás druzí považují za chudáčky a litují nás.“

Náhodné obrázky z naší Galerie

33
rovna_prava_pro_vsec...
p1140722
27
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním těchto stránek souhlasíte s jejich použitím.
Více informací o používání cookies se dozvíte v tomto článku.